
Wiosna to świetny czas na odkurzenie rowerów, butów trekkingowych, rolek, czy kajaków. Mamy to szczęście, że nasz region obfituje w atrakcje niemal każdej dziedziny sportu uprawianego na wolnym powietrzu. Możecie wspinać się na skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wędrować po beskidzkich szczytach, pływać w jednym z wielu jezior, pływać po wartkich rzekach, ale także śmigać na rolkach w największym parku miejskim w Polsce!
Jurajska przygoda z edukacją w tle
Szukacie pomysłu na wiosenną wyprawę rowerową? Jura Krakowsko-Częstochowska to nie tylko ruiny zamków, gdzie dotrzecie samochodem, ale także świetne trasy rowerowe wśród wzgórz, jaskiń i skał. W okolicach rezerwatu przyrody „Sokole Góry” oraz położonej bardziej na wschód Doliny Wiercicy poczujecie się jak w najprawdziwszych górach. To jednak nie wszystko, ruiny zamków i wapienne skały, a także otaczające je legendy dodadzą magii. W okolicach Siedlca możecie zajrzeć na… Pustynię Siedlecką, a w Złotym Potoku zatrzymać się w pierwszej na europejskim kontynencie Pstrągarni!
Podróż przez Jurę to także możliwość zajrzenia do jednej z zagród położonych na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego. Poznacie tam odrobinę lokalnej kuchni, zwyczajów oraz odetchniecie świeżym powietrzem w przestrzeni, która nie jest skansenem, ale żywym przykładem ruchu slow food oraz slow life w naszym regionie.
Warto również wspomnieć, że w przestrzeni Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajdziecie coraz częściej pojawiające się… winnice! Znajdziecie je między innymi w okolicach Myszkowa, czy Ogrodzieńca.
Lasy raciborskie
Wysiadając na dworcu kolejowym w Raciborzu, czeka na Was kilka atrakcji przyrodniczych, które wiosenną porą będą szczególnie urocze! Wyruszajcie na północ, gdzie znajduje się Arboretum Bramy Morawskiej. Zobaczycie tam kwitnące przykłady roślin charakterystycznych dla regionu wspomnianej Bramy Morawskiej oraz południowej części Górnego Śląska. Co więcej, niedaleko arboretum znajduje się rezerwat przyrody „Łężczok”, będący bezcenną i słynną w regionie ostoją ptactwa.
Wyruszyć możecie na północ w kierunku Rud Raciborskich, gdzie znajduje się zabytek klasy zero, czyli Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy wraz z przepięknym założeniem parkowym osadzonym w Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. To średniowieczne założenie klasztorne, które jeszcze trzy dekady temu znajdowało się niemal w stanie ruiny, a dziś jest świadectwem wielkiej, średniowiecznej historii księstwa raciborskiego!