Turystyka kolejowa. Co to? Najpiękniejsze trasy kolejowe województwa śląskiego

turystyka kolejowa na śląsku

Redakcja

15 stycznia, 2023

Jak często podróżujecie pociągami tylko dlatego, aby podróżować pełnymi wspaniałych panoram liniami kolejowymi? Mamy ich kilka w województwie śląskim i z chęcią polecimy Wam kilka niezapomnianych linii komunikacyjnych Kolei Śląskich, które zachwycają krajobrazami!


Przede wszystkim musicie wybrać się w podróż do Wisły Głębce. Powstała w latach 30. linia kolejowa prowadzi doliną Wisły w głąb Beskidu Śląskiego. Przemierzając przez Ustroń oraz Wisłę podziwiać możecie masywy Wielkiej Czantorii, Równicy, a później również krajobrazy dolin Łabajowa oraz Dziechcinki, nad którymi wzniesiono żelbetowe mosty. Most nad doliną Łabajowa jest jednym z najwyższych, czynnych wiaduktów kolejowych w Polsce. Powstał w latach 1931-1933 według projektu inż. Stanisława Saskiego oraz Tadeusza Mejera. Warto zastanowić się, jak wyglądałaby linia kolejowa, gdyby II wojna światowa nie przeszkodziła w przedłużeniu jej do Zwardonia przez Istebną. Co więcej, ze stacji kolejowej Wisła Głębce możecie wyruszyć pieszym szlakiem na wierzchołek Stożka Wielkiego.

Równie ciekawe, choć nietypowe atrakcje czekają na Was w trakcie podróży linią kolejową pomiędzy Rybnikiem i Raciborzem. Zerkając przez okno w Rydułtowach, zobaczycie jedną z najwyższych hałd pogórniczych w Europie o nazwie Szarlota. Jest ona jedynie o 13 metrów niższa niż piramida Cheopsa w Gizie i sięga ponad 130 metrów od podstawy! To nie koniec, wyruszając w dalszą trasę, przejedziecie… najstarszym tunelem kolejowym w Polsce oraz najdłuższym w województwie śląskim. Prace przy budowie tunelu kolejowego w Rydułtowach rozpoczęły się w 1853 roku i trwały aż do listopada 1858. Co ciekawe, w trakcie budowy w maju 1857 roku doszło do zawalenia, a jego odbudową kierował inżynier Franz Ržiha.

To nie koniec kolejowych atrakcji. Podróżując linią kolejową do Zwardonia, przejedziecie przez inny, tym razem odrobinę młodszy tunel sfinansowany przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Na tym nie koniec! Podróż z Katowic do Zwardonia to krajobrazy Beskidu Śląskiego nad Stawem Maciek w Goczałkowicach-Zdroju i przepiękny park zdrojowy, panoramy Beskidu Żywieckiego w dolinie Soły oraz tafli Jeziora Żywieckiego. Miłośnicy górnośląskiego industrialu powinni wyruszyć w krótką trasę pomiędzy Bytomiem a Gliwicami, podróżując tuż pod monumentalną Elektrociepłownią Szombierki (dawniej Kraftwerk Oberschlesien), a także wśród kopalnianych szybów i budynków dawnych górnośląskich hut! Podróż pociągiem to przygoda, odkrywanie niezwykłych krajobrazów, industrialnych perełek i lokalnej historii!

powiązane artykuły:

Biletomat
Lokalne 5 lutego, 2023

Biletomaty Kolei Śląskich. Dlaczego warto skorzystać z tej usługi? Chyba najważniejszym argumente

e podroznik zakup biletów kolei śląskich
Turystyka 10 stycznia, 2023

Wystarczy jedna aplikacja mobilna i zapomnicie o kolejkach do kas, nerwach i napięciu przed odjaz

zima koleje slaskie
Turystyka 12 stycznia, 2023

Nie macie pomysłu na zimowe wypady w regionie? Nie wiecie, gdzie wybrać się z dziećmi w zimowy we

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Słaba jakość powietrza!

PM10: 66.1µg/m3 PM2.5: 59.4µg/m3