Wielkanocne wyprawy Kolejami Śląskimi

Wielkanocne wyprawy kolejami śląskimi

Redakcja

4 kwietnia, 2023

Wsiąść do pociągu, wyjechać za miasto i odkryć nieznane zwyczaje miejscowej ludności? Jeżeli nie macie planów na nadchodzącą Wielkanoc i planujecie spędzić czas rodzinnie w województwie śląskim, możecie wyruszyć w podróż Kolejami Śląskimi w poszukiwaniu zachowanych do dziś tradycji.

Głośny strzały i konne procesje!

Już w Wielki Czwartek, w Leśniakach niedaleko Będzina możecie usłyszeć głośny huk i wybuchy. To zagłębiowska tradycja symbolizująca pękające skały, którymi zasłonięty był grób Jezusa. Ten głośny i dość spektakularny zwyczaj trwa aż do mszy rezurekcyjnej. To oczywiście niejedyne zwyczaje wielkoczwartkowe. Możecie wyruszyć pociągami Kolei Śląskich do Gliwic, gdzie w Stanicy tradycyjnie rozpalane są duże ogniska zwane faklami. Okolice Gliwic obfitują w zwyczaje wielkanocne. W szczególności polecamy wybrać się do Ostropy, gdzie co roku w Wielki Poniedziałek odbywa się świąteczna procesja konna. Podobne zwyczaje znajdziecie również w okolicach Raciborza, gdzie również dotrzecie Kolejami Śląskimi.

W Gliwicach możecie wsiąść w niemal ekspresowe połączenie kolejowe Bytom-Gliwice i wstąpić do Muzeum Górnośląskiego. Otwarta tam wystawa „Górnośląskich kroszonek” na pewno nastroi Was świątecznie, a dodatkowo poznacie techniki wytwarzania wielkanocnych pisanek oraz zobaczycie przykłady małych arcydzieł sprzed połowy wieku!

Turki

Nie sposób ominąć kolejny zwyczaj, tym razem pochodzący z dawnego Księstwa Siewierskiego, czyli Turki! Jeżeli rozpoczęliście sezon rowerowy, to tym lepiej, ponieważ do Koziegłówek, gdzie wspomniany zwyczaj ma miejsce, dotrzecie przyjemną trasą rowerową. Przebrani w kolorowe postacie w maskach mieszkańcy trzymają regularną wartę przy grobie Jezusa od Wielkiego Piątku aż do Rezurekcji!

Smacznie i zabytkowo.

Całą gamę atrakcji wielkanocnych znajdziecie w Beskidzie Śląskim, gdzie do dziś znajdziemy kultywowane zwyczaje takie jak obmywanie się w rzece w wielkopiątkowy poranek lub… pochód z Judaszem! Do dziś tradycję tą kultywuje się w Wielki Piątek lub Wielką Sobotę między innymi na obszarze Beskidu Śląskiego, ale także w okolicach Raciborza. Oczywiście wsiadając w pociągi Kolei Śląskich, możecie dotrzeć w okolice Wodzisławia Śląskiego, gdzie warto spróbować wielkanocnej potrawy, czyli świyncelnika. Nie jest to danie zbyt wegetariańskie (a właściwie w zupełności odwrotnie), ale sam zwyczaj jest wart poznania w szczególności, jeżeli możecie wybrać się na spacer po średniowiecznym, zabytkowym Wodzisławiu!

powiązane artykuły:

turystyka kolejowa na śląsku
Turystyka 15 stycznia, 2023

Jak często podróżujecie pociągami tylko dlatego, aby podróżować pełnymi wspaniałych panoram linia

zwiedzanie śląska pociągiem
Turystyka 17 stycznia, 2023

Czy kiedykolwiek zabytki industrialu budziły Waszą wyobraźnię? Upiorne wnętrza wielkich hal, masz

Cieszyn mały Wiedeń
Turystyka 4 lutego, 2023

Kolejami Śląskimi do Wiednia? Tak daleko jeszcze nie sięgamy, ale podróżując na południe wojewódz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.7µg/m3 PM2.5: 12.4µg/m3