Na kawę do „małego Wiednia”? Dlaczego nie!

Cieszyn mały Wiedeń

Redakcja

4 lutego 2023

Kolejami Śląskimi do Wiednia? Tak daleko jeszcze nie sięgamy, ale podróżując na południe województwa śląskiego, możecie zajrzeć do przepięknych miast o austro-węgierskiej atmosferze wiedeńskiego splendoru. Tutaj kawa smakuje najlepiej, a w kawiarni łatwo dostaniecie stworzony w XIX wieku przez wiedeńskiego cukiernika Franza Sachera tort, nazwany od jego nazwiska „torem Sachera” oraz strudel (sztrudel) jabłkowy o korzeniach południowotyrolskich. Zapraszamy do Cieszyna i Bielska-Białej!


Bielsko-Biała to niezwykłe połączenie architektury austro-węgierskiej, średniowiecznego miasteczka położonego na granicy historycznego Górnego Śląska oraz Małopolski, a także galicyjskiej, urokliwej zabudowy wschodniej części miasta. Cesarską atmosferę poczujecie już, wysiadając na dworcu kolejowym w Bielsku-Białej, którego wnętrze onieśmiela nawet najtwardszych modernistów. Na jego fasadzie znajdziecie stary napis świadczący o cesarskiej proweniencji dworca kolejowego oraz jego położeniu na C.K. Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda łączącej Wiedeń z Krakowem. Oczywiście ślady cesarskiej przeszłości miasta znajdziecie w Muzeum Historycznym, ale także przyglądając się secesyjnej architekturze miasta oraz spacerując po Bielskim Syjonie, dawnej dzielnicy ewangelickiej, gdzie znajduje się jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra.

To oczywiście nie wszystko. Możecie również spacerować po Białej, gdzie zaskoczy Was atmosfera galicyjskiego miasteczka oraz monumentalny gmach ratusza, którego elementy architektoniczne wnętrza przypominają niektóre wiedeńskie gmachy, między innymi Uniwersytetu Wiedeńskiego, a także gmachu Muzeum Historii Naturalnej.

Na kawę! Do Cieszyna dotrzecie pociągami Kolei Śląskich, podróżując zmodernizowaną linią kolejową ze Skoczowa oraz z Czechowic-Dziedzic. To historyczne miasto stanowi jedną z pereł Górnego Śląska. Stanowi o tym niemal perfekcyjnie zachowana historyczna zabudowa starego miasta, wraz z krętymi uliczkami, stare kawiarnie, słynna rotunda, wieża zamkowa, historyczny browar oraz pełne bezcennych eksponatów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. To tylko niektóre „must see” w Cieszynie. Najważniejsza jest jednak kawa, która w „małym Wiedniu” smakuje najlepiej. Dzięki austro-węgierskiej przeszłości popularność wiedeńskich wypieków dotarła także na Śląsk Cieszyński, czego śladem jest wspomniany już tort Sachera oraz strudel jabłkowy. Nie zapomnijcie spróbować!

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3