Dziś zaćmienie Księżyca. Czy chmury nam przeszkodzą? Zapytaliśmy w Planetarium Śląskim

Astronomy black blur 6406 1
Article

Rafał Klima

16 lipca 2019

16 lipca będzie miało miejsce ciekawe zjawisko: częściowe zaćmienie Księżyca nastąpi na 4 dni przed 50 rocznicą wylądowania człowieka na Księżycu!

Częściowe lub całkowite zaćmienia Księżyca to zjawiska dość częste. Są jednak o tyle fascynujące, że widać je na całej półkuli. W przeciwieństwie do zaćmień Słońca, które widoczne jest na poszczególnych obszarach.

Pogoda za oknem pochmurna, a prognozy na wieczór nie zapowiadają dużej poprawy. Jednak jest szansa, że zaćmienie będzie widoczne.

Na niebie będą chmury niskie, które mogą się rozejść w czasie zaćmienia”

mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego

Oglądane zjawisko będzie bardzo efektowne, gdyż Księżycowi zostaną przyprawione „rogi”.

Mówiąc naukowo 0.7 tarczy księżyca zostanie zakryte, a po ludzku mówiąc zobaczymy bardzo ciekawą rzecz. Tarczę księżyca zakrytą od góry, czyli będziemy widzieli sierp odwrócony o 90 stopni”

dodaje jarosław juszkiewicz

W skrócie widzieć będziemy „rogalik” odwrócony rogami do góry.

Początek widocznego zaćmienia rozpocznie się o godzinie 22:01. Maksymalną fazę czyli opisywany rogalik zobaczymy o 23:31. Koniec widocznego zaćmienia o 1:00 w nocy.

Zaćmienie nastąpi, gdy jest już ciemno. Pozwoli to na lepsze oglądanie zaćmienia. Nie potrzeba do tego specjalnych przyrządów. Wystarczą oczy. Jednak lornetka również może być przydatna by lepiej zjawisko zobaczyć. Pamiętajmy, aby ją ustabilizować

Zaćmienie można obserwować nawet w centrum miasta, gdyż księżyc jest dobrze widoczny mimo zakłóceń spowodowanych światłem latarni miejskich.

Oczywiście lepiej udać się w ciemne miejsce. Niemniej jednak Księżyc jest jednym z jaśniejszych obiektów na niebie, więc nie powinno być problemu”

mówi jarosław juszkiewicz

Jeśli pogoda pozwoli, możemy spodziewać się więc bardzo ciekawego widoku na nocnym niebie.  W szczególności, gdy 20 lipca świętujemy 50 rocznicę lądowania człowieka na Księżycu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.7µg/m3 PM2.5: 16.2µg/m3