Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

Ciekawy weekend w Czeladzi. Przed nami Noc Muzeów i Narodowe Czytanie

fot. facebook.com/miastoczeladz
Przed nami kolejny weekend pełen wrażeń. Sprawdźmy, co będzie się działo w Czeladzi. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Narodowe Czytanie

W sobotę w Kopalni Kultury wielkie Narodowe Czytanie! W tym roku czytamy fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W programie czytanie fragmentów utworu oraz koncert Dombrova Piano Duo. Dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne, gry i zabawy, a dla dorosłych quiz z treści dramatu.

Podczas wydarzenia będzie można złożyć pamiątkowy stempel na przyniesionych ze sobą egzemplarzach „Moralności Pani Dulskiej”. Początek o godz. 11.00.

Noc Muzeów w Czeladzi

4 września to również Noc Muzeów. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Sztuka starych mistrzów” – wystawa pochodząca z prywatnej kolekcji giżyczanina, pana Dariusza Matyjasa.

Ekspozycja składa się z 40 dzieł drzeworytów, miedziorytów, akwafortów oraz mezzotint, prezentujących klasyki sztuki na światowym poziomie, od epoki renesansu, przez manieryzm, barok, rokoko po sztukę klasycyzmu.

Nasi goście będą mogli zapoznać się z niesamowitymi tajnikami powstawania grafiki – druku wklęsłego i druku wypukłego. Poznają proces tworzenia rycin od powstania pierwotnego rysunku, przez przekładanie go na płytę graficzną, poddawanie trawieniu, po odbicie w prasie graficznej. Każdy z gości będzie mógł na chwilę sam poczuć się artystą i wypróbować swoich sił, tworząc własną, niepowtarzalną odbitkę w technice linorytu lub suchej igły. Warsztaty poprowadzi pani Marta Wakuła-Mac, absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, uznana krakowska artystka specjalizująca się w technice linorytu

zachęcają pracownicy czeladzkiego muzeum.

Źródło: UM Czeladź