Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Diakoni nie są powoływani, by zastępować kapłanów, ale, aby ich wspierać - mówi abp Skworc

Wiadomości
Jesteście wyprawieni w świat - posłani do człowieka ze służebną misją i potrzebna jest wam cnota wytrwałości; będziecie sługami miłości i nadziei dla współczesnego człowieka – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do wyświęconych w sobotę diakonów.

Sobotnie uroczystości, podczas których ośmiu akolitów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach otrzymało święcenia diakonatu, odbyły się równolegle w trzech śląskich parafiach.

Abp Wiktor Skworc udzielił święceń w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach – dzielnicy Katowic. W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym święceń udzielił biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski, a w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej-Bykowinie biskup Marek Szkudło.

W swojej homilii abp Skworc przywołał słowa z przesłania Soboru Watykańskiego II, którymi opisano współczesny świat i człowieka: „Świat dzisiejszy okazuje się zarazem mocny i słaby, zdolny do najlepszego i do najgorszego; stoi bowiem przed nim droga do wolności i do niewolnictwa, do postępu i do cofania się, do braterstwa i do nienawiści. Poza tym człowiek staje się świadom tego, że jego zadaniem jest pokierować należycie silami, które sam wzbudził, a które mogą go zmiażdżyć lub mu też służyć”.

„Aktualna sytuacja świata i ludzkiej rodziny, trwający stan epidemiczny, jeszcze bardziej podkreśla aktualność soborowych słów. Właśnie do takiego świata i człowieka ze służebną misją posyła was przez Kościół Jezus Chrystus” – powiedział metropolita katowicki, wskazując, iż służebna postawa diakonów powinna opierać się na pouczeniach Chrystusa.

Mówcie ludziom słowami i świadectwem: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; pozdrawiajcie uprzedzająco wszystkich, co jest wezwaniem do wyróżniającej osobistej kultury, do braterstwa i przyjaźni społecznej - do czego wzywa papież w encyklice Fratelli tutti

 – wskazał abp Skworc.

Od 27 lutego 2021 roku rozpoczyna się +dziś+ twojego służebnego diakonatu, pierwszego stopnia kapłaństwa. Niech to dziś, liczone 24-godzinnymi dniami, tygodniami, miesiącami, a potem latami prezbiteratu, trwa jak najdłużej, aż po kres maratonu życia. Na tę daleką drogę jesteście stosownie wyposażeni, otrzymaliście formacyjny i intelektualny ekwipunek. Nade wszystko otrzymujecie łaskę sakramentu święceń

 – mówił diakonom metropolita.

Przytaczając słowa z sobotniej Ewangelii: „Bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec Niebieski”, arcybiskup wskazał, iż są one „wprost niewiarygodnym zaproszeniem w niezwykłą podróż”. „Zdajemy sobie sprawę ze skali proporcji i ogromu dysproporcji. Na szczęście przestrzeń dzieląca nas od doskonałości Ojca Niebieskiego nie jest mierzona w latach świetlnych, tylko miarą ułomnej ludzkiej miłości, wytrwałości, wierności i służby aż do końca” – powiedział abp Skworc.

Jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego, są trzy stopnie sakramentu święceń: święcenia biskupie, święcenia prezbiterów oraz święcenia diakonów. W Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen Gentium” ojcowie Soboru Watykańskiego II wyjaśnili, że święcenia diakonatu są udzielane „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”. Przy święceniach diakonatu tylko biskup wkłada na kandydata swoje ręce - oznacza to, że diakon jest specjalnie związany z biskupem w zadaniach swojej „diakonii”.

Zgodnie z Katechizmem, do diakonów należy m.in. asystowanie biskupowi i prezbiterom „przy celebracji boskich misteriów, szczególnie Eucharystii”, jej udzielanie, głoszenie Ewangelii i przepowiadanie, prowadzenie pogrzebu i poświęcanie się różnym posługom miłości.

„Diakoni nie są powoływani, by zastępować kapłanów, ale po to, aby ich wspierać. Dlatego też nie wykonują funkcji typowo kapłańskich, jak celebrowanie mszy świętej, rozgrzeszanie i namaszczanie chorych. Diakoni są szczególnymi orędownikami miłości, sprawiedliwości i pokoju. Są wezwani do niesienia pomocy i pociechy chorym, ubogim i cierpiącym” – wyjaśnia rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Tomasz Wojtal.

PAP


Komentarze