Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

30 lat samorządności Bierunia! [WIDEO]

Artykuły
2 kwietnia mieszkańcy Bierunia obchodzili bardzo ważną rocznicę. 30 lat wcześniej w Bieruniu odrodziła się samorządność. Gmina poprzez połącznie ze sobą Bierunia Starego i Nowego stała się samodzielnym bytem.

Według źródeł historycznych zorganizowane życie osadnicze w okolicach współczesnego Bierunia istniało już w starożytności. Następnie w X wieku istniał na tych ziemiach gród obronny. Bieruń, a dokładnie Bieruń Stary uzyskał prawa miejskie w XIV wieku. Później obok dobrze prosperującego miasteczka powstała wioska, którą z czasem nazwano Bieruniem Nowym.

Te dwie miejscowości funkcjonowały oddzielnie do 1975 roku, kiedy to po reformie administracyjnej, oba Bierunie zostały włączone do Tychów.

2 kwietnia 1991 roku zdecydowano o tym, aby Bieruń odzyskał samorządność. Przedstawiciele władzy centralnej zaproponowali mieszkańcom połącznie Bierunia Starego z Nowym i utworzenie silnej jednostki miejskiej. Ostatecznie po 30 latach Bieruń to jedno miasto, które z każdym kolejnym rokiem rozwija się coraz bardziej. Dowodem na to są liczne inwestycje oraz przystosowanie zarówno Bierunia Starego, jak i Nowego do zmieniającego się świata.

Odwiedziliśmy to miasto, aby sprawdzić jak wygląda Bieruń po 30 latach samodzielnego decydowania o sobie. Burmistrz miasta Krystian Grzecica, radny Sejmiku Piotr Czarnynoga oraz lokalny działacz Henryk Skupień opowiedzieli o kulisach utworzenia w Bieruniu władzy samorządowej.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:


Komentarze