Od poniedziałku wraca program bezpłatnych porad w szpitalu położniczym w Opolu

36728109 645416552487460 7492356382407000064 n

Redakcja

25 kwietnia 2021

Po miesięcznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną, od poniedziałku Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wznawia bezpłatne badania oraz badania adresowane dla kobiet w ciąży i rodzin z dziećmi do 2. roku życia.

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wznawia bezpłatne badania oraz porady adresowane do kobiet w ciąży oraz rodzin z dziećmi do lat 2, udzielane w Poradni Neonatologicznej oraz w Szkole Rodzenia w ramach drugiej edycji projektu "Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2". Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Świadczenia udzielane przez Kliniczne Centrum są podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich jest adresowany przede wszystkim do kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci w wieku do lat 2. Mieszkańcy województwa opolskiego znajdujący się w tej grupie docelowej mogą skorzystać z badań oraz poradnictwa lekarzy i innych specjalistów począwszy od etapu ciąży, a skończywszy na osiągnięciu przez dziecko 2 lat. Poza specjalistycznymi badaniami tj. np. badaniami prenatalnymi, uczestnictwem w zajęciach przygotowujących do porodu w Szkole Rodzenia, mogą także skorzystać z poradnictwa licznych specjalistów.

Dużym zainteresowaniem cieszą się porady lekarzy neonatologów adresowane do rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie lub u których podczas badań prenatalnych wykryto nieprawidłowości w rozwoju dziecka. W ramach konsultacji specjaliści kliniki szczegółowo omawiają występujący u dziecka problem, odpowiadają na wszystkie pytania rodziców związane z tym zagadnieniem, przedstawiają możliwości diagnostyczno–terapeutyczne.

Drugi blok projektu jest poświęcony przede wszystkim diagnostyce rozwoju dziecka od urodzenia do lat 2. Na dostępne porady i badania mogą się zgłosić rodzice/opiekunowie prawni z dziećmi w celu sprawdzenia jego prawidłowego rozwoju. W przypadku stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości lekarze i specjaliści, tj. np. pediatra, neurologopeda, fizjoterapeuta, obejmują je specjalistyczną opieką. Wszystkie stosowane metody diagnostyczne rozwoju dziecka są nieinwazyjne. Z części z nich, jak np. metody diagnostycznej tzw. Skali Brazeltona, można skorzystać jeszcze podczas hospitalizacji, gdyż wykonuje się ją u dzieci w wieku od urodzenia do 2. miesiąca życia.

Kliniczne Centrum prawdopodobnie jest jedyną placówką medyczną w województwie opolskim korzystającą z metody diagnostycznej opierającej się na Skali Bayleya, która składa się z 5 części badających rozwój dziecka w obszarze zdolności poznawczych, językowych, ruchowych, społeczno-emocjonalnych oraz zachowań adaptacyjnych. W ramach projektu, czyli bez wskazań i skierowania, w Poradni Neonatologicznej Klinicznego Centrum wykonywane jest również m.in. profilaktyczne badanie USG przezciemieniowe oraz jamy brzusznej. Badania te służą wczesnej diagnostyce wad wrodzonych, a także wykrywaniu wczesnych stadiów chorób rozpoczynających się w wieku niemowlęcym.

Jak informuje szpital, od początku realizacji projektu, tj. podpisania umowy z województwem opolskim dnia 31 października 2019 r., z udzielanych świadczeń skorzystało ponad 6 tys. osób. Całkowita wartość projektu to 7,7 mln zł, z czego 6,6 mln zł to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.2µg/m3 PM2.5: 14.4µg/m3