W Katowicach startuje sezon roweru miejskiego

Rowery miesjkie katowice 2023

Redakcja

31 marca 2023

1 kwietnia, w Katowicach wystartuje największy w regionie system wypożyczalni rowerów miejskich. W III kwartale br. planowane jest uruchomienie systemu roweru metropolitalnego.

W ramach katowickiego systemu wypożyczalni rowerów miejskich „City by bike” od 1 kwietnia br. do dyspozycji wypożyczających będzie ponad 1000 rowerów w tym 20 rowerów typu cargo, czyli mogących przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo). Dla użytkowników dostępnych będzie, podobnie jak na koniec ubiegłorocznego sezonu 125 stacji, w tym 11 stacji partnerskich – finansowanych przez podmioty zewnętrzne. Rowery będą dostępne dla użytkowników przez całą dobę.

Jak wypożyczyć rower miejski w Katowicach?

Rowery można wypożyczać na dwa sposoby – poprzez darmową aplikację mobilną, pozwalającą na rejestrację, wypożyczenie i zwrot jednośladu lub korzystając z terminalu znajdującego się przy stacjach. Te dwie możliwości wzajemnie się uzupełniają, pozwalając korzystać z systemu wszystkim, bez względu na to, czy posiadają przy sobie smartfon czy może wolą nie zapisywać w nim kolejnej aplikacji.

- Warto podkreślić, że w czasie galopującej inflacji zasady funkcjonowania rowerów miejskich pozostaną bez zmian. W tym roku cennik wypożyczenia rowerów jest taki sam, jak w ostatnich latach, czyli pierwsze 15 minut jest darmowe. Po tym czasie do końca pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł. Druga godzina to kolejne 2 zł, trzecia – 3 zł, a każda kolejna 4 zł – mówi Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice.
stacje rowerowe katowice 2023

Drogi rowerowe w Katowicach.

Łączna długość infrastruktury rowerowej w Katowicach to blisko 190 km. Obecnie trwają prace związane z budową dróg rowerowych w rejonie ul. Francuskiej oraz przy ul. Gospodarczej, a niebawem wystartuje też budowa nowej infrastruktury rowerowej przy ul. Hallera. W trakcie procedury przetargowej znajduje się połączenie istniejącej infrastruktury rowerowej zrealizowanej w ramach przebudowy węzła drogowego w Giszowcu ze strefą Tempo 30 na ul. Kolistej.


powiązane artykuły:

Rozbudowa Mysłowickiej i Kolistej
Lokalne 22 marca 2023

Katowice ogłosiły przetarg na budowę kolejnej drogi rowerowej w Giszowcu, wzdłuż

kąpielisko przy stawie Morawa
Lokalne 17 marca 2023

Katowice uruchomiły postępowanie przetargowe na stworzenie kąpieliska przy północnym brzegu stawu

budowa drogi rowerowej wzdłuż Francuskiej
Lokalne 10 marca 2023

Wzdłuż ulicy Francuskiej w Katowicach, na wysokości lotniska Muchowiec, rozpoczęła się bu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3