Startuje tężnia solankowa w Zadolu

Tężnia w parku Zadole

Redakcja

31 marca 2023

Od 1 kwietnia, mieszkańcy Katowic będą mogli znowu korzystać ze zdrowotnych właściwości tężni solankowej w parku Zadole. Obiekt po raz pierwszy uruchomiono w 2019 roku.

Tężnia solankowa w parku Zadole powstała w ramach katowickiego Budżetu Obywatelskiego i była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji w naszym regionie. Powstała tu przestrzeń, z której korzystają tysiące mieszkańców Katowic i okolicznych miast. W sąsiedztwie znajduje się amfiteatr, plac zabaw oraz wybudowany niedawno basen w Zadolu co sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Solanka wykorzystywana na Zadolu to solanka Zabłocka pochodząca z Dębowca. W każdym roku odbywają się trzy dostawy solanki, po 40 m3. Wydobywa się ją od 1982 r. z odwiertu ,,Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji. Przebywanie w tężni może pomóc w leczeniu wielu chorób i schorzeń jak np.: nadciśnienie tętnicze, schorzenia zatok i górnych dróg oddechowych, alergie, nerwica wegetatywna, niedoczynność tarczycy czy choroby reumatyczne.

Warto jednak pamiętać, że występują także przeciwwskazania dla wdychania mgiełki solankowej przez niektóre osoby. Przed korzystaniem z dobrodziejstw tężni należy więc bezwzględnie zapoznać się z dostępnym na miejscu regulaminem.

Tężnia będzie czynna codziennie od 8.00 do 21.00. Korzystać z niej można bezpłatnie – tak samo jak w zeszłym roku do końca października. Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

W Katowicach budowane są także inne obiekty o podobnych funkcjach. Jesienią ma się zakończyć budowa tężni na Tysiącleciu. Jej otwarcie jest zaplanowane na przyszły rok. Trwa także budowa fontanny solankowej w Giszowcu. Ta inwestycja, o wartości 519 tys. zł, zgodnie z umową, powinna się zakończyć do 30 kwietnia br.

powiązane artykuły:

Rowery miesjkie katowice 2023
Lokalne 31 marca 2023

1 kwietnia, w Katowicach wystartuje największy w regionie system wypożyczalni rowerów mie

MCK i Spodek fot Radosław Kaźmierczak
Lokalne 29 marca 2023

Spodek czeka na kolejny remont. Tym razem Miasto Katowice szuka firmy, która przeprowadzi moderni

Rozbudowa Mysłowickiej i Kolistej
Lokalne 22 marca 2023

Katowice ogłosiły przetarg na budowę kolejnej drogi rowerowej w Giszowcu, wzdłuż

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3