Katowice przygotowują się do remontu Spodka

MCK i Spodek fot Radosław Kaźmierczak

Redakcja

29 marca 2023

Spodek czeka na kolejny remont. Tym razem Miasto Katowice szuka firmy, która przeprowadzi modernizację dachu sali gimnastycznej przy Satelicie. 

28 marca ogłoszono postępowanie przetargowe na modernizację dachu sali gimnastycznej przy Spodku. Powierzchnia użytkowa tej części kompleksu wynosi około 1 500 metrów kwadratowych, na co składa się płyta główna o wymiarach 30x30 metrów, a także widownia, na której może zasiąść ponad 350 osób. W ostatnich latach przeprowadzono tu cyklinowanie parkietów na powierzchni niemal 900 metrów kwadratowych, czyli równej powierzchni tafli wody na niespełna dwóch basenach sportowych. Na oferty miasto czeka do 12 kwietnia. Wyłoniony w przetargu wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 3 miesiące na zrealizowanie prac.

- Pokrycie dachu sali gimnastycznej było realizowane w starej technologii, wykorzystano do niego między innymi płyty cementowo-azbestowe. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca zajmie się wymianą całego pokrycia dachowego, co zabezpieczy obiekt na kolejne lata i ustrzeże przed możliwością powstania takich awarii, jak odspojenie fragmentu płyty warstwowej, do którego doszło w październiku 2022 r. - mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Wcześniej podobne prace prowadzone były na dachu głównej hali Spodka. W grudniu ubiegłego roku odebrano wartą 4,3 mln zł inwestycję polegającą na gruntownej modernizacji tego elementu, dzięki której budynek został zabezpieczony na kolejne lata. Wykorzystano do tego nowoczesną membranę hydroizolacyjną EPDM, a zużyte elementy zostały zastąpione nowymi.

Modernizację przeszedł również układ zasilający halę. Przeprowadzona została jego inwentaryzacja i ocena stanu technicznego, a następnie powstała koncepcja jego modyfikacji oraz rozbudowy. Efektem inwestycji - której wartość sięga 3,3 mln zł - jest zabezpieczenie przed potencjalnymi awariami, wynikającymi z zaniku napięcia w budynku, ale także stworzenie układu zasilania korzystającego z trzech niezależnych źródeł.

mat .pras.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3