Przy północnym brzegu stawu Morawa powstanie kąpielisko i ścieżka rowerowa

kąpielisko przy stawie Morawa

Redakcja

17 marca, 2023

Katowice uruchomiły postępowanie przetargowe na stworzenie kąpieliska przy północnym brzegu stawu Morawa. Powstanie również ścieżka pieszo-rowerowa oraz zagospodarowany zostanie dziki parking.

Położony w Katowicach-Szopienicach staw Morawa już teraz tętni życiem i niezależnie od sezonu i pogody przyciąga tłumy katowiczan. W niedługim czasie to miejsce zyska na atrakcyjności. Po zbudowaniu nowej stanicy żeglarskiej i zagospodarowaniu terenu przy południowym brzegu nadeszła pora na kolejne działania. Tym razem dotyczą one północnej strony. Powstanie tam strefa kąpieliskowa z infrastrukturą towarzyszącą. Ponadto zostaną zrealizowane w tej okolicy dwa inne istotne zadania: trakt pieszo-rowerowy oraz parking.

stanica żeglarska w Katowicach

Rewitalizacja Doliny 5 Stawów. Jak zmieni się okolica stawu Morawa?

Głównym punktem kąpieliska będzie plaża, wyposażona między innymi w stanowisko dla ratownika oraz pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Powstanie także zaplecze socjalne z przebieralniami, natryskami i toaletami. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu będą mogli urozmaicić plażowanie ćwiczeniami na siłowni pod chmurką czy też rozgrywkami na boisku do siatkówki plażowej. Natomiast na najmłodszych będzie tu czekał plac zabaw. Ponadto powstanie krąg grillowy, a całość dopełnią elementy małej architektury.

To jednak nie wszystko, co się wydarzy w ramach tej inwestycji. Z realizacji ucieszą się także spacerowicze i rowerzyści, ponieważ zakres prac przewiduje także stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej. Trasa ma rozpoczynać się przy nowym budynku stanicy, skąd – równolegle do południowej linii brzegowej stawu – poprowadzi aż do cmentarza. Długość tej trasy będzie wynosić około 900 metrów. Ponadto uporządkowany zostanie sposób parkowania w okolicy. W miejscu dzikiego parkingu – zlokalizowanego przy ulicy Sosnowieckiej, w pobliżu linii tramwajowej – powstanie przestrzeń parkingowa przystosowana do pozostawiania zarówno samochodów osobowych, jak i autobusów.

Ten kolejny etap metamorfozy Doliny 5 Stawów będzie realizowany w trybie zaprojektuj i wybuduj. To oznacza, że cały proces będzie prostszy, a mieszkańcy dużo szybciej skorzystają z nowych atrakcji. Na oferty miasto czeka do 31 marca. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie miał 11 miesięcy na zaprojektowanie planowanych rozwiązań oraz ich wykonanie.


powiązane artykuły:

Stanica 1 fot Kamil Kalkowski
#EkoSilesia 7 lutego, 2022

Budowa nowego budynku stanicy żeglarskiej przy stawie Morawa w katowickich Szopienicach dobiega końc

Dolina 5 Stawow
Lokalne 10 lutego, 2021

Urząd Miasta podpisał umowę z firmą ANNA-BUD Sp. z o.o. na wykonanie przebudowy stanicy żeglarskiej

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.2µg/m3 PM2.5: 27.2µg/m3