Ruszyła budowa drogi rowerowej wzdłuż Francuskiej w Katowicach. Wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu

budowa drogi rowerowej wzdłuż Francuskiej

Redakcja

10 marca, 2023

Wzdłuż ulicy Francuskiej w Katowicach, na wysokości lotniska Muchowiec, rozpoczęła się budowa nowej drogi rowerowej. 13 marca zostanie w tym miejscu wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu.


W efekcie inwestycji do dyspozycji rowerzystów zostanie oddanych 700 metrów trasy, zlokalizowanej po wschodniej stronie ulicy Francuskiej (od strony Lotniska Muchowiec), pomiędzy skrzyżowaniami z ulicą Trzech Stawów oraz z ulicą Lotnisko. 

- Wzdłuż całej trasy zostanie wykonane oświetlenie uliczne, przejścia dla pieszych będą dodatkowo doświetlone, co znacznie poprawi bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Na efekt wizualny inwestycji, ale także ekologiczny, wpłyną dodatkowo nasadzenia. W tym miejscu nasadzone zostaną takie rośliny jak hortensje czy tawuły. Zakończenie realizacji tej inwestycji zostało określone na lipiec tego roku – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Wartość robót, zgodnie z zawartą umową, wynosi ponad 2,5 mln zł. Inwestycja gotowa będzie w lipcu, następnie prowadzone będą jej odbiory, a także ruszą prace związane z realizacją miejsc parkingowych dla samochodów po drugiej stronie ul. Francuskiej. 

Tymczasowa organizacja ruchu wzdłuż ul. Francuskiej. Jakie zmiany dla kierowców i pieszych? 

W trakcie prowadzenia prac na całym odcinku objętym robotami będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania się i postoju, a także ograniczenie prędkości. Ruch pieszy – dotychczas prowadzony po stronie lotniska – zostanie przeniesiony na drugą stronę ulicy Francuskiej. Będzie on prowadzony – tam, gdzie to możliwe jezdnią, a w innych miejscach utwardzonym poboczem. Ciąg pieszy ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

W związku z przeniesieniem ruchu pieszego na drugą stronę jezdni, na czas realizacji inwestycji zmieni się także lokalizacja przejść dla pieszych. Zlikwidowane zostaną dwa przejścia: w rejonie przystanku autobusowego Muchowiec Park oraz w rejonie ul. Francuskiej z ul. Muchowiec. W zamian powstaną trzy przejścia: przez ul. Trzech Stawów (w rejonie skrzyżowania z ul. Francuską), przez ul. Francuską (w rejonie skrzyżowania z ul. Gawronów oraz w rejonie skrzyżowania z ul. Lotnisko).

Ponadto prace będą wymagały tymczasowej zmiany lokalizacji przystanku Muchowiec Park, gdzie zatrzymują się autobusy jadące w kierunku Centrum Katowic. Zostanie on przeniesiony na drugą stronę skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Trzech Stawów.


powiązane artykuły:

przewożenie roweru w pociągach kolei śląskich
Turystyka 16 stycznia, 2023

Wiosna tuż tuż, a więc czas odkurzyć rowery, nasmarować łańcuchy, napompować opony! Pamiętajcie,

Liczba wypo AA1 4ycze AA by AA a wi AE ksza o ponad 70 tys ni AA1 4 w roku ubieg AA ym Fot R Ka A Aomierczak
Lokalne 9 listopada, 2022

Katowice inwestują w nowe trasy rowerowe, stacje wypożyczalni miejskich jednośladów i stacje napraw

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.7µg/m3 PM2.5: 9.4µg/m3