"Szkoła wolna od (s)HIT-u". Mapa szkół, w których nie będzie podręcznika prof. Roszkowskiego

Hit
Kastelik

Szymon Kastelik

24 sierpnia, 2022

Coraz więcej szkół rezygnuje z podręcznika prof. Roszkowskiego do Historii i Teraźniejszości. Jego książka budzi wiele kontrowersji.

Historia i Teraźniejszość od września zastąpi w szkołach średnich wiedzę o społeczeństwie. Jeden z podręczników do nowego przedmiotu przygotował prof. Wojciech Roszkowski. Wielu komentatorów i ekspertów uważa, że jego "dzieło" to nie podręcznik, a zbiór prywatnych poglądów. Roszkowski otwarcie krytykuje "lewaków", "LGBT", a nawet muzykę metalową. Opinia publiczna byłą zbulwersowana również fragmentem o in vitro, który ma zostać usunięty z podręcznika. 

Autor wychwala m.in. dzisiejsze władze, a także podkreśla, że Kościół Katolicki jest istotną częścią naszego społeczeństwa. Dodaje, że rodziny powinny żyć w zgodzie z zasadami chrześcijaństwa i podobnie powinny zostać wychowywane dzieci, które należy chronić przed "wpływem zachodu". 

Coraz więcej dyrektorów szkół informuje, że nie wprowadzi do swoich placówek książki Roszkowskiego. Popierają ich samorządowcy. Organizacja Wolna Szkoła przygotowała interaktywną mapę, w której można dodać placówki, gdzie zrezygnowano z podręcznika Roszkowskiego.

Na mapie Wolnej Szkoły oznaczono już ponad 400 szkół średnich z województwa śląskiego. To m.in. II LO im. Marii Konopickiej w Katowicach, II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu, I LO Juliusza Słowackiego w Częstochowie czy III LO im. Stefana Żeromskiego w Bielsku - Białej.

 

powiązane artykuły:

DSC 3351
Wiadomości 24 sierpnia, 2022

Członkowie stowarzyszenia Młodzi.Nowocześni wraz z posłami Nowoczesnej nie zgadzają się na zmiany, j

Fa2 ks MWIA Ay Wm D
Wiadomości 24 sierpnia, 2022

Nauczyciele domagają się 20% wzrostu płac w związku z szalejącą inflacja. Ministerstwo Edukacji i Na

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.0µg/m3 PM2.5: 31.1µg/m3