Nowoczesna przeciwko zmianom w szkolnictwie i podręcznikowi Roszkowskiego

DSC 3351

Redakcja

24 sierpnia, 2022

Członkowie stowarzyszenia Młodzi.Nowocześni wraz z posłami Nowoczesnej nie zgadzają się na zmiany, jakie chce wprowadzić do szkół od 1 września minister Czarnek. Mowa tutaj o przedmiocie Historia i Teraźniejszość, który zastąpić ma Wiedzę o Społeczeństwie. Zdaniem Nowoczesnej to jest próba ukształtowania młodych umysłów na konserwatystów, którzy będą głosować na PiS.

Od września w szkołach średnich zamiast lekcji wiedzy o społeczeństwie, odbywać się będą lekcje historii i teraźniejszości. Do tej pory Ministerstwo Edukacji i Nauki zaakceptowało tylko jeden podręcznik do HiT-u. Książka ta wzbudza ogromne kontrowersje. Jej autorem jest prof. Roszkowski, były polityk PiS. W podręczniku znaleźć można opinie autora na temat in vitro, feminizmu i liberalizmu, który nazywany jest ideologią oraz gender. 

To co proponuje ministerstwo edukacji i pan Roszkowski to nie jest podręcznik, to jest zbiór esejów publicystycznych, bardzo szkodliwych, jednostronnych i pełnych nienawiści. Mówiący źle nie tylko o dzieciach poczętych metodą in vitro, ale także o związkach jednopłciowych i feminizmie. Domagamy się wycofania podręcznika z użytkowania, a póki do tego nie dojdzie, mamy nadzieję, że żadna śląska szkoła z tego podręcznika korzystać nie będzie - mówiła posłanka Monika Rosa. 

Przedstawiciele Młodych Nowoczesnych przekonywali, że w ich szkołach nie podjęto jeszcze decyzji co do wyboru podręcznika do HiTu, jednak wystosowali apel do dyrektorów szkół, w którym piszą: Nie chcemy uczyć się dyskryminacji, nietolerancji i nienawiści. Dlatego apelujemy i prosimy: nie wybierajcie tego podręcznika, jako narzędzia naszego kształcenia. To w waszych rękach leży decyzja o wyborze metod i narzędzi pracy z uczniami, co jest gwarantowane w karcie nauczyciela. To w waszych rękach leży edukacja przyszłych pokoleń. 

Jak przekonuje Nowoczesna, sam podręcznik nie jest jedynym problemem polskiej szkoły. Polska edukacja wymaga zmian systemowych, przede wszystkim tego, czego młodzi ludzie uczą się w szkołach. Bardzo brakuje im zamiast np. nauki religii edukacji seksualnej, edukacji różnorodnościowej, tolerancji, wsparcia psychologicznego w szkołach. To jest po prostu konieczność, natomiast HiT i cała ta zmiana, indoktrynacja, którą wprowadza Czarnek to jest próba ukształtowania młodych umysłów na konserwatystów, którzy będą na nich głosować. Ja wierzę, że to się nie uda - dodaje Rosa. 
 

DSC 3338

powiązane artykuły:

Fa2 ks MWIA Ay Wm D
Wiadomości 24 sierpnia, 2022

Nauczyciele domagają się 20% wzrostu płac w związku z szalejącą inflacja. Ministerstwo Edukacji i Na

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.4µg/m3