Szef Solidarności w tyskim Nexteer został zwolniony

Nexteer napis 1024x585
Kastelik

Szymon Kastelik

24 sierpnia, 2022

Przewodniczący Solidarności w spółce Nexteer Automotive Poland w Tychach został dyscyplinarnie zwolniony. Dowiedział się o tym, kiedy nie zadziała jego przepustka przy bramie.

O sprawie poinformowała Śląsko-Dąbrowska Solidarność. Przewodniczący związku Grzegorz Zmuda w Nexteer Automotive Poland w Tychach został dyscyplinarnie zwolniony, o czym dowiedział się 22 sierpnia. Przyszedł do pracy, ale nie mógł wejść na teren zakładu. Jego przepustka nie działała. 

– W dziale kadr dowiedziałem się, że nie jestem już pracownikiem Nexteer. Na moją uwagę, że nie dostałem żadnego wypowiedzenia, powiedziano mi, że pismo w tej sprawie zostało podobno wrzucone do mojej skrzynki na listy. Następnie pokazano mi rzekomą kopię tego dokumentu. Tak się zwalnia ludzi w Nexteer – opisuje Grzegorz Zmuda, cytowany przez Śląsko-Dąbrowską Solidarność. 

Związek zapowiada, że sprawa trafi do sądu. Już w przeszłości Zmuda był dwukrotnie zwalniany z Nexteer i dwukrotnie sąd przywrócił go do pracy. 

 – Nie ma naszej zgody na łamanie prawa i próby niszczenia ludzi tylko za to, że ośmielili się działać w związku zawodowym. O szczegółach protestów poinformujemy w ciągu najbliższych kilku dni – mówi Piotr Nowak, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

– 3 i 4 sierpnia, kiedy ja byłem w pracy, pod moim domem przez cały dzień stał zaparkowany samochód, w którym siedziało dwóch mężczyzn. W końcu żona zadzwoniła na policję. Gdy na miejsce przyjechał patrol, okazało się, że byli to przedstawiciele kancelarii prawnej wynajętej przez Nexteer. Moim zdaniem takie postępowanie, to jest nic innego jak nękanie i to nie tylko mnie, ale również mojej rodziny – dodaje Grzegorz Zmuda.

W Nexteer Automotive Poland trwają dwa spory zbiorowe w związku z podwyższeniem płac. Według Solidarności to powód zwolnienia Zmudy. Firma wystosowała jednak do nas oświadczenie w sprawie zwolnienia pracownika. Poniżej publikujemy jego treść.

3 sierpnia 2022 r. Nexteer Automotive Poland zwolnił dyscyplinarnie przewodniczącego jednego ze związków zawodowych działających u pracodawcy. Decyzja została podjęta po szeregu rażących naruszeń prawa, przepisów ustanowionych przez pracodawcę oraz zasad współżycia społecznego, które stanowiły ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Szczegółowe przyczyny zwolnienia zostały na piśmie obszernie przedstawione zwolnionemu pracownikowi, zarządowi związku zawodowego i radzie pracowników. Z powodu braku zgody pracownika na ujawnienie powodów zwolnienia nie możemy tego uczynić.

Jesteśmy w stanie wykazać prawdziwość każdego z postawionych zarzutów i udowodnić te zarzuty, w tym w ramach ewentualnego procesu sądowego. Niemniej zapewniamy, że były to naruszenia najcięższego kalibru, które trwały od dłuższego czasu, ale nie mogły być już dalej tolerowane. Podkreślenia wymaga fakt, że zwolnienie dotyczy wyłącznie zachowań i działań pracownika. Nie jest kwestią relacji na linii pracodawca-związek zawodowy.

Decyzja bazuje na dwóch kluczowych elementach:

  1. Bezpieczeństwo i dobrostan pracowników zawsze są najważniejsze w Nexteer.

  2. Cenimy wartości oraz działalność NSZZ Solidarność i chcemy wspólnie budować silne relacje oraz przyszłość.

powiązane artykuły:

Nexteer napis 1024x585
25 sierpnia, 2022

Nexteer w Tychach zwolnił przewodniczącego Solidarności w spółce. - Decyzja została podjęta po szere

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.7µg/m3 PM2.5: 8.9µg/m3