Nexteer tłumaczy, dlaczego zwolnił szefa związku zawodowego

Nexteer napis 1024x585
Kastelik

Szymon Kastelik

25 sierpnia, 2022

Nexteer w Tychach zwolnił przewodniczącego Solidarności w spółce. - Decyzja została podjęta po szeregu rażących naruszeń prawa, przepisów ustanowionych przez pracodawcę oraz zasad współżycia społecznego, które stanowiły ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych - informuje firma.

3 sierpnia 2022 r. Nexteer Automotive Poland zwolnił dyscyplinarnie przewodniczącego jednego ze związków zawodowych działających u pracodawcy. Spółka nie informuje o kogo konkretnie chodzi. Tę tajemnicę zdradziła  Śląsko-Dąbrowska Solidarność. Zwolnienie dyscyplinarne otrzymał przewodniczący związku Grzegorz Zmuda, o czym dowiedział się 22 sierpnia. Przyszedł do pracy, ale nie mógł wejść na teren zakładu. Jego przepustka nie działała. 

– W dziale kadr dowiedziałem się, że nie jestem już pracownikiem Nexteer. Na moją uwagę, że nie dostałem żadnego wypowiedzenia, powiedziano mi, że pismo w tej sprawie zostało podobno wrzucone do mojej skrzynki na listy. Następnie pokazano mi rzekomą kopię tego dokumentu. Tak się zwalnia ludzi w Nexteer – opisuje Grzegorz Zmuda, cytowany przez Śląsko-Dąbrowską Solidarność. 

Związek zapowiada, że sprawa trafi do sądu. Już w przeszłości Zmuda był dwukrotnie zwalniany z Nexteer i dwukrotnie sąd przywrócił go do pracy. 

 – Nie ma naszej zgody na łamanie prawa i próby niszczenia ludzi tylko za to, że ośmielili się działać w związku zawodowym. O szczegółach protestów poinformujemy w ciągu najbliższych kilku dni – mówi Piotr Nowak, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

W Nexteer Automotive Poland trwają dwa spory zbiorowe w związku z podwyższeniem płac. Według Solidarności to powód zwolnienia Zmudy.

- Decyzja została podjęta po szeregu rażących naruszeń prawa, przepisów ustanowionych przez pracodawcę oraz zasad współżycia społecznego, które stanowiły ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych - komentuje Nexteer. Spółka dodaje, że jest w stanie udowodnić swoją rację w ewentualnej rozprawie sądowej. - Podkreślenia wymaga fakt, że zwolnienie dotyczy wyłącznie zachowań i działań pracownika. Nie jest kwestią relacji na linii pracodawca-związek zawodowy - informuje Nexteer Automotive Poland. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3