Powstanie czwarta trybuna stadionu Górnika Zabrze. Ile będzie kosztować?

Konferencja prasowa 4 trybuna zabrze 2022 fot Pawel Ja Nic Janicki 015 scaled

Redakcja

24 sierpnia, 2022

Spełnia się marzenie kibiców Górnika Zabrze. Ich stadion doczeka się czwartej trybuny. Została podpisana umowa na obsługę i zagwarantowanie emisji obligacji o wartości 103 mln złotych.

Stadion Górnika Zabrze to piękny i nowoczesny obiekt, ale tylko z trzech stron. Do tej pory nie wybudowano czwartej trybuny. Powód? Brak przede wszystkim środków finansowych. Właścicielem obiektu jest miasto i to władze Zabrza musiały znaleźć finansowanie na tę inwestycję.

Wszystko wskazuje na to, że czwarta trybuna w końcu powstanie. Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podpisała z Pekao S.A. umowę na obsługę i zagwarantowanie emisji obligacji o wartości 103 mln zł, które pozwolą na sfinansowanie budowy czwartej trybuny.

– Wiele lat temu podjęłam odważną decyzję o budowie stadionu. Ta decyzja oraz wsparcie ówczesnych radnych i kibiców Górnika Zabrze pozwoliła na opracowanie projektu i wybudowanie w pełni funkcjonalnej przestrzeni. Dziś podpisujemy ważny dokument, który pozwoli na sfinansowanie zakończenia budowy Areny – powiedziała prezydent Zabrza, dr Małgorzata Mańka-Szulik.

Jak informuje UM Zabrze, w ramach inwestycji w dotychczas wybudowanej trybunie od strony ul. Roosevelta powstanie nowoczesne centrum rehabilitacji dla dzieci i młodzieży. Przeniesiony zostanie tam istniejący już ośrodek znajdujący się obecnie przy ul. 3 Maja. Dzięki temu warunki leczenia zostaną znacząco poprawione.

Wybudowanie dotychczasowych trzech trybuny (bez kosztów finansowych) kosztowało ok. 230 mln. złotych. Czwarta trybuna powinna kosztować ok. 100 mln. złotych, więc całość to ok. 330 mln. Należy podkreślić, że w porównaniu do innych tego typu obiektów cena jest korzystna. Przyjęty model finansowy realizacji zadania zakłada utrzymanie podobnego obciążenia finansowego budżetu miasta w poszczególnych latach jak dotąd, jednak przy wydłużeniu okresu do 2032 roku.

- Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze w tym roku. Pierwszym elementem prac będzie przeniesienie stanowisk telewizyjnych na trybuny od strony ul. Damrota, co zostało już zaprojektowane i uzgodnione z realizatorami transmisji. Dotychczasowe kabiny komentatorskie i miejsca kamer na starej trybunie zostaną wyburzone. Warto przypomnieć, że na starej trybunie znajdowały się kiedyś szatnie dla zawodników i sala konferencyjna, ale one zostały już przeniesione na nową część stadionu - czytamy w komunikacie UM Zabrze.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.7µg/m3 PM2.5: 13.4µg/m3