Strzemieszyce zyskają podziemne połączenie między dwoma częściami dzielnicy

UM Dąbrowa Górnicza

Redakcja

23 listopada, 2022

Mieszkańcy przedzielonych torami dąbrowskich Strzemieszyc zyskają  połączenie pieszo-rowerowe między dwoma częściami dzielnicy. Na miejscu właśnie rozpoczęły się przygotowania do inwestycji.

– Rozpoczęliśmy od prac torowych, czyli rozbiórki nieczynnych torów i przygotowania drogi dojazdowej do placu budowy – mówi Maciej Woźniak z dąbrowskiej firmy Nowak-Mosty, która wybuduje przejście pieszo-rowerowe pod torami w rejonie przystanku Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce.

Inwestycja powstaje w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca prac najpierw zlecił opracowanie dokumentacji projektowej. Projekt jest już gotowy i wkrótce prace przy budowie przejścia nabiorą tempa.

Pamiętamy też o ustaleniach z mieszkańcami Strzemieszyc, którzy chcieli, by autobusy komunikacji miejskiej zatrzymywały się nieco dalej niż przy ul. Stacyjnej. Dlatego w rejonie ulicy Transportowej planujemy powstanie punktu przesiadkowego z parkingiem dla samochodów i rowerówmówi wiceprezydent Damian Rutkowski.

Przejście pod torami będzie miało około 40 m długości. Poza schodami, z obu stron prowadzić będą do niego dwie zadaszone pochylnie z wydzielonymi częściami dla rowerzystów i osób z niepełnosprawnościami. Pochylnia po północnej stronie będzie mieć ponad 54 m długości i prawie 34 m po południowej stronie.

Istniejący peron o długości 150 m zostanie nieco wydłużony. 

– Dzięki temu komunikację z przejściem zapewni również zainstalowana na peronie winda – wyjaśnia Damian Rutkowski. 

Dodaje, że od wyjazdu z przejścia w kierunku ul. Stacyjnej prowadzić będą droga rowerowa i chodnik.

W przejściu i dojściach do niego zaplanowano ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą dla osób niewidomych i słabo widzących. Na poręczach zostaną umieszczone informacje w języku Braille’a.

Wartą ponad 9,67 mln zł inwestycję sfinansują miasto i PKP PLK. Dąbrowa Górnicza w tym i przyszłym roku przekaże na ten cel w sumie 4,83 mln zł. Zgodnie z planem wszystko ma być gotowe pod koniec przyszłego roku.

powiązane artykuły:

Poiu654
Lokalne 8 listopada, 2022

W środę 9 listopada rozpoczyna się przebudowa przejazdu tramwajowego na skrzyżowaniu ul. Królowej Ja

20221030 062 pl dg antoniow konstytucji przebudowa dk 1 s 1 dron
Wiadomości 3 listopada, 2022

W przyszłym tygodniu rozpocznie się budowa kanalizacji w ul. Konstytucji w Dąbrowie Górniczej. Autob

C41bcfe9 cb2f 4b4a 8e53 88aff6b1e462 768x443
Lokalne 28 października, 2022

Trwa przebudowa dworca kolejowego przy stacji centrum w Dąbrowie Górniczej. Część pomieszczeń wynajm

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3