Nowy dworzec w Dąbrowie Górniczej. PKP ma do wynajęcia jeden lokal na działalność komercyjną

C41bcfe9 cb2f 4b4a 8e53 88aff6b1e462 768x443

Redakcja

28 października, 2022

Trwa przebudowa dworca kolejowego przy stacji centrum w Dąbrowie Górniczej. Część pomieszczeń wynajmie w nim miasto. PKP zamierza także udostępnić jeden lokal na działalność komercyjną.

Budynek ma zostać oddany do użytku w I połowie 2023 r. W efekcie modernizacji obiekt odzyska dawny blask, a w środku znajdą się kasy biletowe, poczekalnia, toalety i powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Przeniesie się tam Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. W holu znajdzie się miejsce na automaty ze słodyczami czy napojami. Kolejowa spółka dysponuje jeszcze wolnym lokalem, który może zostać przeznaczony na działalność komercyjną.

Pomieszczenie o powierzchni 24,6 m2 znajduje się na parterze, w środkowej części budynku. Miesięczna stawka najmu wynosi 150 zł brutto/m2, z opcją negocjacji. Lokal będzie w stanie deweloperskim, z możliwością własnej aranżacji. Dostępna będzie w nim energia elektryczna, woda, kanalizacja, ogrzewanie, a także zapewniony wywóz śmieci. Przed budynkiem ulokowany zostanie parking, znajdą się tam również stojaki rowerowe.

Przedstawiciele PKP podkreślają, że na dworcu wdrożonych zostanie wiele rozwiązań przyjaznych środowisku: w budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet. Ponadto planowane jest ocieplenie budynku od wewnątrz, ogrzewanie go z pomocą pomp ciepła, a także montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności cieplnej.

Ciekawostką będą ogrody deszczowe suche, które powstaną w sąsiedztwie budynku. Na powierzchni 256 m kw. zostanie zasadzonych około 2500 roślin, takich jak kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.

Źródło: UM w Dąbrowie Górniczej

Uytgju7yt

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.7µg/m3 PM2.5: 17.9µg/m3