"Straszny Dwór" w Operze Śląskiej

7 fot t zakrzewski

Redakcja

10 listopada, 2022

"Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki to jedna z najchętniej wystawianych oper w Polsce. Opera Śląska prezentuje spektakl w reżyserii i inscenizacji Wiesława Ochmana pełen kolorowych strojów, staropolskich obrzędów i przeplatającego się humoru z patosem patriotycznych uniesień. Spektakl jest prawdziwą syntezą staropolskiej kultury.

"Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki to jedna z najchętniej wystawianych oper w Polsce. W swoim repertuarze mają ją prawie wszystkie teatry operowe w kraju. Uroczysta premiera w Operze Śląskiej odbyła się z okazji jubileuszu 65.lecia istnienia bytomskiej sceny. Genezą dzieła jest klęska powstania styczniowego. Moniuszko uznał, że uczonemu narodowi potrzebna jest opera ku pokrzepieniu serc, która podniesie na duchu i przyniesie nadzieję. 

Żywa akcja, wdzięk kameralnych scen i obrazów zbiorowych o walorach soczystych malowideł. I ta zmienność nastrojów – humor, dowcip, pastelowy liryzm i patos patriotycznych uniesień. Libretto Jana Chęcińskiego osnute na kanwie „Starych gawęd i obrazów” K. W. Wójcickiego okazało się wyjątkowo nośną konstrukcją opery. Pod względem muzycznym dzieło Moniuszki jest popisem inwencji melodycznej, pomysłowości harmonicznej i mistrzowskiej instrumentacji. Każda scena jest całością, każda postać ma swój popisowy numer; co aria to niezwykłego uroku pieśni.

Spektakl w reżyserii i inscenizacji Wiesława Ochmana już 20 i 22 listopada będą mogli zobaczyć mieszkańcy Chorzowa w Chorzowskim Centrum Kultury z napisami dla osób głuchych oraz niedosłyszących w celu zwiększenia dostępności oferty Opery Śląskiej w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Bilety na spektakl w dniu 20 listopada dostępne są TUTAJ  oraz na spektakl w dniu 22 listopada TUTAJ

ZAPOWIEDŹ SPEKTAKLU:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3