Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Żłobki dostały pieniądze z miasta, a mieszkańcy dalej płacą tak samo!

Dąbrowa Górnicza w swoim budżecie przeznaczyła środki na dotację do prywatnych żłobków. Mieszkańcy mieli odczuć ulgę. Tymczasem żłobki biorą miejską kasę, a mieszkańcy płacą tak jak płacili. Kto zyskał?

W sprawie wypowiedziała się Bożena Borowiec, zastępca prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza.

Wobec pytań mieszkańców, zaniepokojonych faktem, iż  miesięczna opłata może pozostać na dotychczasowym poziomie, pomimo uzyskania dotacji, o czym świadczą informacje o opłatach zamieszczone na stronach internetowych niektórych żłobków, podkreślam, że monitorujemy sytuację. - mówi Bożena Borowiec, zastępca prezydenta

Miasto stara się wypracować optymalne rozwiązanie i spotyka się z przedstawicielami prywatnych żłobków. Władze miasta nie wykluczają, że jeśli nie uda się dojść do porozumienia, a dotacja nie spowoduje obniżek cen, to posuną się do radykalnych kroków. 

Jeśli podmioty prowadzące żłobki nie zaakceptują naszego stanowiska, istnieje zagrożenie, że uchwała może zostać uchylona ”

podkreśla zastępca prezydenta

Uchwała przewiduje miesięczną dotację w wysokości 400 zł na dziecko wypłacaną z budżetu miasta. Wszelkie formalności związane z jej uzyskaniem będą leżeć po stronie żłobka czy klubu dziecięcego, bez konieczności angażowania rodziców, którzy posyłają do nich swoje pociechy. Dopłaty mają przysługiwać od 2020 r. za dziecko do 3. roku życia, mieszkające w Dąbrowie Górniczej. Takie rozwiązanie miało poprawić dostępność w mieście opieki dla maluchów.

Aktualnie w Dąbrowie funkcjonuje 5 żłobków niepublicznych i jeden klub dziecięcy. Jest w nich 149 miejsc.


Komentarze