Ścianki wspinaczkowe na Śląsku. Lista aktualna 2023

Sciankawspinaczkowaslask

Redakcja

13 sierpnia, 2022

Wspinaczka ściankowa to nie tylko dobra zabawa, to także spora dawka adrenaliny i świetny sposób na trening ogólnorozwojowy. Zaletą wspinaczki jest wszechstronny wpływ na organizm człowieka, dlatego może być doskonałą alternatywą np. dla siłowni. Sprawdźmy dostępne ścianki wspinaczkowe na Śląsku w 2023 roku

Wspinaczka to sport, który z roku na rok zyskuje na popularności. Jest dobra dla osób w każdym wieku, gdyż stopień trudności można dopasować do umiejętności wspinającego. Mimo, że wciąż jeszcze przez wielu uważana za sport ekstremalny, jest całkowicie bezpieczna. Wspinając się,  zabezpieczeni jesteśmy linami asekuracyjnymi a pod ściankami znajdują się materace, które minimalizują ryzyko odniesienia kontuzji. Gdzie na Śląsku możemy się wspinać?

ścianka wspinaczkowa śląsk 2023

Ścianki wspinaczkowe na Śląsku. TOP 10 w 2023 roku

Chwyciarnia Arena Gliwice

To obiekt, który  dysponuje pochylnią do wspinania na czas, zgodną z wytycznymi IFSC, ścianą do wspinania o powierzchni 1000m² zaprojektowaną, tak aby było możliwe ułożenie dróg wspinaczkowych o dowolnej trudności oraz bulderownią. Na miejscu mamy możliwość wypożyczenia niezbędnego sprzętu oraz skorzystamy z podstawowego szkolenia z zakresu bezpiecznej asekuracji.

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom

Centrum to świetne miejsce zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej wymagających wspinaczy. Dominuje tu strefa sportowa wewnętrzna w skład której wchodzi:

-grota o wysokości 15,5 m z 18 stanowiskami, gdzie długość wyznaczonych tu dróg przekracza nawet 25 m

-strefa rekreacyjna o wysokość 13 m z 21 stanowiskami

-strefa dziecięca, która posiada 14 torów.

Dla najmłodszych przeznaczona jest także jedna z boulderowni.

Dostępne są tutaj także boulderownie sportowa i rekreacyjna oraz regulowany i podświetlany Kilter Board, a także drewniana ściana systemowa Beastmaker. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy wspinaczki na czas - łącznie to cztery drogi 15-metrowe i dwie 10-metrowe w standardzie IFSC.

Na terenie obiektu można też korzystać m.in. z zewnętrznej ściany wspinaczkowej, strefy parkouru, street workoutu, toru do biegów terenowych i siłowni plenerowej.

Jasna Sport i Rekreacja w Gliwicach
​Kilkunastometrowe drogi wspinaczkowe o różnych stopniach trudności pozwolą początkującym entuzjastom wspinaczki szlifować technikę, a bardziej zaawansowanym rozwijać siłę.
Drogi wspinaczkowe zmieniane są co 3 miesiące i układane przez doświadczonych routesetterów.  Wszystkie chwyty, panele wspinaczkowe, sprzęt do asekuracji jak i materac posiadają atest.

BLOKatowice
Obiekt oferuje do dyspozycji wspinaczy: panele wspinaczkowe o powierzchni ponad 800 m²,
setki dróg wspinaczkowych po najwyższej jakości chwytach, nakręconych przez doświadczonych routesetterów – m.in. Marcina Wszołka układającego drogi w Pucharze świata.

Poziom 450 w Sosnowcu
Ścianka ma tutaj  ponad 1300 m2 powierzchni wspinaczkowych, 14m wysokości, 50 stanowisk, ponad 120 dróg wspinaczkowych. Na ziemi mięciutki materac, który uratuje wszystkie niedoskonałe przechwyty.

Centrum Sportowe Homera "ADRENALINA" w Bieruniu

-Panel główny: 16 metrów wysokości, 16 stanowisk wędkowych, 18 stanowisk do prowadzenia z dołem, 2 stanowiska automatyczne Perfect Descent Auto Belay.
-Bulderownia: 2 panele (parter poziom początkujący, piętro poziom zaawansowany) łącznie 20 dróg.
-Panel dziecięcy: Panel 8m, 6 stanowisk automatycznych Perfect Descent Auto Belay.

Scout Sport w Częstochowie
Obiekt posiada ściankę, która zajmuje powierzchnię 300 m kw. i jest wysoka na 9,2 m. Znajdziemy tu około 40 dróg o różnych stopniach trudności.

Centrum Wspinaczkowe Prima Roca w Bielsku-Białej
W Centrum Wspinaczkowym Prima Roca znajduje się łącznie 29 stanowisk do wędki oraz 24 linie. Każde stanowisko to 2-4 drogi wspinaczkowe, co daje aż 116 różnych wariantów wspinania.
Największa ze ścian mierzy aż 19 metrów i posiada część pionową oraz część o różnych rodzajach przewieszeń. Średnia ściana liczy  12 metrów i charakteryzuje się bardzo dużą różnorodnością formacji. Ze ścianki 7-metrowej z kilkunastoma drogami chętnie korzystają dzieci.

Centrum Wspinaczkowe Klif w Tarnowskich Górach
Centrum wspinaczkowe podzielone jest na kilka stref:
- strefę bulderową - bulder wysokości do 3,7 m i powierzchni wspinaczkowej ok. 100 m²,
- strefę treningową składającą się z Campusa wraz z kołkownicą oraz drążka do podciągania z możliwością powieszenia kółek gimnastycznych, TRX-a i innych przyrządów treningowych,
3. główną strefę ściany wspinaczkowej o wymiarach: wysokość 16,5 m, szerokość 21 m i powierzchni ok. 400 m², w której skład wchodzą:
-część sporto- strefa sportowo-rekreacyjna na poziomie 3,5 m i powierzchni 200 m²,wa o wysięgu powieszenia do około 7,5 m,
-strefa rekreacyjna dla początkujących i średnio zaawansowanych z wysięgiem powieszenia do 3 m,
-wydzielona strefa zabaw dla dzieci złożona ze ścian o wysokości 6 m oraz 3,5 m. Strefa ta wyposażona dodatkowo jest w materace oraz górne punkty asekuracyjne,
- strefa instruktorska usytuowana nad strefą zabaw dla dzieci o powierzchni 30 m². Wyposażona jest w półki i stanowiska asekuracyjne do nauki podstawowych technik linowych.

Centrum Wspinaczkowe Climb Sky w Bielsku-Białej
W centrum możemy korzystać ze ścianki o wysokości 9 m i powierzchni 270 m². Znajduje się tutaj też spora boulderownia o powierzchni 120 m², która co rok bywa areną zmagań w popularnych zawodach Total Bulder.
 

Sciankawspinaczkowaslask2022

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.3µg/m3 PM2.5: 6.8µg/m3