Samorządowcy z ruchu "Tak! Dla Polski" chcą zmian w projekcie "dodatku węglowego"

TDP Gliwice PEC 1

Redakcja

4 sierpnia, 2022

"Rząd wmawia nam, że nie będzie podwyżek, a samorządy, teraz podpisują nowe umowy w których cena prądu jest wyższa o kilkaset procent" - twierdzą samorządowcy zrzeszeni w Ruchu Samorządowym TAK DLA POLSKI - ŚLĄSKIE. Zwracają oni uwagę na brak wsparcia miejskich przedsiębiorstw energetyki cieplnej oraz mieszkańców, którzy do ogrzewania mieszkań i domów wykorzystują inne paliwo niż węgiel w rządowym projekcie dodatku węglowego.

Samorządowcy nie zgadzają się na niesprawiedliwość oraz wykluczenie ze wsparcia finansowego tej części mieszkańców, którzy wymienili stare kopciuchy na ekologiczne systemy ogrzewania oraz brak wsparcia dla miejskich przedsiębiorstw energetyki cieplnej. W dzisiejszym briefingu prasowym o tych tematach mówili: Gabriela Staszkiewicz (burmistrz Cieszyna), Adam Neuman (prezydent Gliwic), Mariusz Śpiewok ( I zastępca prezydenta Gliwic), Arkadiusz Chęciński (prezydent Sosnowca) oraz z-ca dyrektora ds technicznych PEC Gliwice Grzegorz Zawierucha.

Od wielu lat, zachęcaliśmy, a nawet przymuszaliśmy właścicieli nieruchomości do wymiany systemów grzewczych na nowoczesne, do zaprzestania palenia węglem w starych paleniskach. Dziś ci, którzy tego nie zrobili, mają otrzymać 3 tys. zł, a ta część naszych mieszkańców, która wymieniła, jest za to tak naprawdę karana. To głęboko niesprawiedliwe – mówił Adam Neuman, prezydent Gliwic. 

Kolejnym ważnym wątkiem w sprawie jest brak wsparcia dla miejskich przedsiębiorstw energetyki cieplnej. Jak tłumaczyła Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna oraz członkini Tak Dla Polski: Mamy spółkę wspólnie z Tauron Ciepło, która dostarcza ciepło systemowe do 45% mieszkańców. Martwimy się sytuacją, którą mamy, bo wzrosty i handel emisjami na rynku powodują, ze spółka praktycznie nie jest w stanie zapłacić tych kwot, nie jest również w stanie inwestować. Oczywiście nie możemy przenieść na mieszkańców kosztów, które gwałtownie wzrastają. 

Właśnie sytuacja miejskich przedsiębiorstw energetyki cieplnej została ujęta w stanowisku Ruchu Samorządowego Tak dla Polski – Śląskie ws. projektu tzw. dodatku węglowego, który trafi na ręce premiera RP oraz marszałków Sejmu i Senatu. 

- Ważną kwestią są konsekwencje braku wsparcia dla samych miejskich ciepłowni. Każda z nich obciąży nową stawką mieszkańców w takiej wysokości, aby opłaty pokrywały wyższy koszt zakupu węgla. Jednak w sytuacji, gdy Urząd Regulacji Energetyki nie zgodził się na zaproponowane nowe stawki (a takie sytuacje miały już miejsce w Polsce), różnica będzie musiała zostać pokryta przez same ciepłownie. To z kolei wiążę się z milionowymi stratami, co może być powodem końca działalności niektórych miejskich przedsiębiorstw. Skutkiem tego będzie brak ogrzewania zimą w mieszkaniach - wyjaśniają samorządowcy w swoim stanowisku. 

Jak tłumaczyli samorządowcy, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej mają ograniczoną możliwość ochrony swoich klientów przed galopującym wzrostem cen, dlatego rozwiązania dopłat powinny objąć wszystkich mieszkańców naszego kraju, którzy korzystają z jakichkolwiek form ogrzewania swoich domów.

 Apelujemy do rządu o zmiany. To, co dziś się dzieje powoduje, że mieszkańcy tracą zaufanie do swoich samorządowców i władz krajowych, bo są zwyczajnie oszukiwani. Podobnie jest z energią elektryczną. Rząd wmawia nam, że nie będzie podwyżek, a samorządy, teraz podpisują nowe umowy w których cena prądu jest wyższa o kilkaset procent – dodał Arkadiusz Chęciński, szef wojewódzkich struktur Tak Dla Polski.

powiązane artykuły:

1460x616 3
6 sierpnia, 2022

Na wczorajszym posiedzeniu sejmu, odrzucono poprawki senatu i przyjęto ustawę o dodatku węglowym w j

Coal g0477febfa 1920
Lokalne 17 sierpnia, 2022

W związku z podpisaniem Przez Prezydenta RP i opublikowaniem 11 sierpnia 2022 roku w Dzienniku Ustaw

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.1µg/m3 PM2.5: 16.8µg/m3