Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym. Co z innymi paliwami stałymi?

1460x616 3

Redakcja

6 sierpnia, 2022

Na wczorajszym posiedzeniu sejmu, odrzucono poprawki senatu i przyjęto ustawę o dodatku węglowym w jej pierwotnym kształcie. Jednak przez sejmowe wakacje, najszybciej w życie wejdzie w październiku. Jest także deklaracja pomocy dla osób opalających innymi paliwami oraz elektrociepłowni.

Dodatek węglowy w podstawowej formie przewiduje jednorazową dopłatę w wysokości 3 tysięcy złotych dla wszystkich, którzy w ewidencji wpisali jako główne źródło ogrzewania domu właśnie węgiel. Senat przegłosował wczoraj poprawkę, według której dodatek ten ma przysługiwać wszystkim właścicielom gospodarstw domowych, niezależnie od paliwa jakiego używają. Sejm ponownie dziś pochylił się nad ustawą i przegłosował przyjęcie go z odrzuceniem senackich poprawek. 

W sejmie zawrzało, jednak minister Moskwa zapewniła, że przygotowany jest projekt wsparcie także gospodarstw domowych opalanych czymś innym niż węgiel. 

Jak zapowiedziała podczas konferencji prasowej minister Anna Moskwa, wsparcie obejmie ok. 6,6 mln gospodarstw i będzie kosztować 9 mld zł. Jednorazowe wsparcie wyniesie - 3,9 tys. zł dla nietaryfowanych odbiorców ciepła systemowego, 3 tys. zł - dla osób, które korzystają z pelletu, 1 tys. zł - drewna kawałkowego, 2 tys. zł - oleju opałowego i 500 zł dla użytkowników LPG. Wypłaty, tak jak w przypadku opalania węglem, będą realizowane przez gminy.

Dla osób, które posiadają różne źródła ciepła także jest rozwiazanie. Takie źródło, jakie mamy zadeklarowane, taka dopłata będzie wypłacana - przekazała Anna Moskwa.

Kwestiami elektrociepłowni ma natomiast zająć się Urząd Regulacji Energetyki, który będzie blokować podwyżki cen dla odbiorców ciepła systemowego, czyli m.in. bloków, szpitali i szkół. Maksymalnie będą mogły one wynieść 40 proc. W przypadku mniejszych ciepłowni, których taryfy nie są zatwierdzane przez Urząd Regulacji i Energetyki, również zostanie zastosowana blokada na poziomie 40 proc. Wsparciem mają być objęci także mieszkańcy bloków. Dla ich ustalona zostanie taryfa z rekompensatą dla przedsiębiorstw energetycznych. Ma to chronić tych odbiorców przed gwałtownym wzrostem cen i ograniczyć podwyżki rachunków za ciepło. 

- Przepisy są gotowe, będziemy je prezentować na Komitecie Stałym Rady Ministrów, później na Radzie Ministrów, co pozwala nam prognozować, że na pierwsze, wrześniowe posiedzenie Sejmu, przepisy po procesie konsultacji, będą mogły przejść całą ścieżkę legislacyjną - powiedziała Anna Moskwa, która w sejmie mówiła o dodatku węglowym tak: Szybki instrument, 3 tysiące złotych na szybkie wsparcie wszystkich gospodarstw domowych, które tego wsparcia potrzebują. 

Posłowie jednak rozpoczęli właśnie 6 tygodniowe wakacje, kolejne posiedzenie sejmu odbędzie się w połowie września. Oznacza to, że ustawę o dodatku węglowym Prezydent może podpisać nawet w październiku. Trudno mówić także o "szybkości" wypłat, bo zgodnie z projektem, termin na składanie wniosków o wypłatę tego dodatku upływa 30 listopada 2022 r., a gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku. Oznacza to, że Polacy dodatek dostaną już po rozpoczęciu sezonu grzewczego. 

powiązane artykuły:

Radiator g838c87aa2 1920
Lokalne 11 sierpnia, 2022

Od 1 września 2022 r. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. wprowadza zmianę taryfy dla ci

Hgtgdscvgtre
Wiadomości 12 sierpnia, 2022

Prezydent RP podpisał ustawę o dodatku węglowym, który wesprze gospodarstwa domowe, których głównym

Coal g0477febfa 1920
Lokalne 17 sierpnia, 2022

W związku z podpisaniem Przez Prezydenta RP i opublikowaniem 11 sierpnia 2022 roku w Dzienniku Ustaw

Csm coal gd45e4ea43 1920 ad6efe954c
Wiadomości 23 sierpnia, 2022

Choć wnioski o dodatek węglowy można już składać, użytkownicy innych paliw nadal czekają na rozwiąza

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.9µg/m3 PM2.5: 25.5µg/m3