Rząd pochyli się dziś nad dodatkiem energetycznym

Csm coal gd45e4ea43 1920 ad6efe954c

Redakcja

23 sierpnia 2022

Choć wnioski o dodatek węglowy można już składać, użytkownicy innych paliw nadal czekają na rozwiązanie systemowe. 6 sierpnia Anna Moskwa zapowiedziała dodatek do zakupu innych paliw, a dziś nad jej projektem pochyli się Rada Ministrów.

Podczas prac sejmowych nad dodatkiem węglowym jednym z najczęstszych argumentów było "zapominanie" o odbiorcach innych źródeł ciepła. Senat wprowadził poprawki, umożliwiające osobom palącym w piecach czymś innym niż węgiel również otrzymanie dodatku, jednak sejm odrzucił te propozycje i przyjął ustawę w pierwotnym kształcie. I w takim też kształcie Prezydent ją podpisał i opublikował 11 sierpnia w Dzienniku Ustaw. 

Tego samego dnia, w którym sejm odrzucił poprawki, Minister Klimatu i Środowiska na konferencji prasowej zapowiedziała rozwiązanie dla użytkowników innych paliw. Dziś Rada Ministrów na posiedzeniu o godzinie 13.00 rozważać będzie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. 

W ramach tego projektu wsparcie obejmie ok. 6,6 mln gospodarstw i będzie kosztować 9 mld zł. Jednorazowe wsparcie wyniesie - 3,9 tys. zł dla nietaryfowanych odbiorców ciepła systemowego, 3 tys. zł - dla osób, które korzystają z pelletu, 1 tys. zł - drewna kawałkowego, 2 tys. zł - oleju opałowego i 500 zł dla użytkowników LPG. Wypłaty, tak jak w przypadku opalania węglem, będą realizowane przez gminy.

Kwestiami elektrociepłowni ma natomiast zająć się Urząd Regulacji Energetyki, który będzie blokować podwyżki cen dla odbiorców ciepła systemowego, czyli m.in. bloków, szpitali i szkół. Maksymalnie będą mogły one wynieść 40 proc. W przypadku mniejszych ciepłowni, których taryfy nie są zatwierdzane przez Urząd Regulacji i Energetyki, również zostanie zastosowana blokada na poziomie 40 proc. Wsparciem mają być objęci także mieszkańcy bloków. Dla ich ustalona zostanie taryfa z rekompensatą dla przedsiębiorstw energetycznych. Ma to chronić tych odbiorców przed gwałtownym wzrostem cen i ograniczyć podwyżki rachunków za ciepło. 

powiązane artykuły:

52305377341 b9da15d634 o
Wiadomości 24 sierpnia 2022

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów został przyjęty projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniac

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3