Rusza budowa mostu i wiaduktu w ciągu ulicy Mikołowskiej w Rybniku

Fot. M. Koczy

Redakcja

9 stycznia, 2023

Wkrótce ruszą roboty budowlane związane z budową mostu i wiaduktu w ciągu ulicy Mikołowskiej w Rybniku. W przyszłym tygodniu miasto przekaże wykonawcy plac budowy.

Wybudowany zostanie nowy most o długości 18 metrów i szerokości ponad 16,5 metra. Z kolei nowy wiadukt drogowy, na przecięciu ze zlikwidowaną linią kolejową kolei piaskowej, będzie miał długość 33,4 metra oraz szerokość ponad 16,5 metra. Częścią obu obiektów będzie chodnik o szerokości 2 metrów oraz ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4 metrów. Zarówno most jak i wiadukt będą oświetlone, wybudowana zostanie też nowa kanalizacja deszczowa.

Co ważne, w trakcie budowy wiaduktu nad torami przejezdność drogi zostanie zachowana (wybudowany będzie tymczasowy obiekt umożliwiający ruch pojazdów i pieszych), natomiast budowa mostu nad Rudą będzie się wiązała z koniecznością korzystania z wyznaczonych objazdów.

Najkorzystniejszą ofertę przetargową na wykonanie prac złożyło Przedsiębiorstwo Inżynieryjne "IMB-Podbeskidzie" Spółka z o.o. ze Skoczowa za kwotę blisko 23,4 mln zł. Termin zakończenia prac budowlanych zaplanowany jest na drugą połowę października 2023 roku.

 Rybnik uzyskał rządowe dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln zł do budowy wiaduktu nad linią kolejową oraz mostu nad rzeką Rudą, w ramach zadania związanego z przebudową ul. Mikołowskiej.

- 3,5-kilometrowy odcinek ulicy Mikołowskiej, czyli fragment drogi wojewódzkiej nr 925, od dobrych kilku lat czeka na gruntowną przebudowę – przypomina Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji UM. 

– Pod względem technicznym miasto jest przygotowane od dawna – gotowy jest projekt modernizacji drogi oraz pozwolenie na budowę. Głównym problemem pozostają finanse – szacunkowy koszt rozbudowy tej drogi, na odcinku od mostu nad Rudą do granicy miasta, to kilkadziesiąt milionów zł. Wysokość tej kwoty wynika głównie z tego, że projekt modernizacji drogi przewiduje nie tylko rozbudowę samej drogi, ale również kompleksową rozbudowę skrzyżowania ulic Mikołowska-Wielopolska-Stawowa, most nad rzeką Rudą oraz wiadukt nad dawną linią kolejową „Kotlarnia” – wyjaśnia J. Hawel.

Stąd konieczność wykonywania prac etapami. W 2021 roku, za blisko 900 tys. zł, ulica Mikołowska została doraźnie wyasfaltowana na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sosnową do granicy miasta. Teraz, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, uda się zrealizować ważny etap, jakim jest budowa nowego wiaduktu i mostu.

powiązane artykuły:

fot. KMP w Rybniku
Lokalne 30 grudnia, 2022

Flota Komendy Miejskiej Policji w Rybniku właśnie wzbogaciła się o nowy oznakowany radiow

Railway rails g7529ca620 1920
Lokalne 26 grudnia, 2022

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę przystanku Rybnik Paruszowiec. Podr

fot. UM Rybnik
Wiadomości 21 grudnia, 2022

Ruszył przetarg na dokończenie budowy rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna – c

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3