Ruszył przetarg na dokończenie rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna

Droga Regionalna Racibórz-Pszczyna

Redakcja

21 grudnia 2022

Ruszył przetarg na dokończenie budowy rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna – chyba najbardziej wyczekiwanej inwestycji drogowej w Rybniku.

O tym, kto wybuduje dwujezdniową drogę o dwóch pasach ruchu od ulicy Wodzisławskiej do ulicy Sportowej, dowiemy się najwcześniej pod koniec stycznia przyszłego roku – na oferty przetargowe miasto czeka bowiem do 16 stycznia 2023 roku.

Przypomnijmy, że większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna (czyli przeszło 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej) została wybudowana dzięki środkom unijnymi i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała przeszło 475 mln zł (w tym 290 mln zł to środki z UE).

Koszt budowy brakujących 4 km odcinka drogi od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej, miasto oszacowało na 200 mln zł.

Część potrzebnej kwoty – 100 mln zł –udało się  miastu pozyskać z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na budowę drogi Rybnik otrzymał też 65 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostała kwota zabezpieczona została w budżecie miasta jako wkład własny.

W ramach inwestycji wybudowane zostaną:

  • bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego
  • skrzyżowanie typu rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową
  • 4 obiekty mostowe, umożliwiające trasie przekraczanie innych dróg oraz obsługę węzła,
  • 5 przepustów dla zwierząt.

Koszt budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie elementów ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni.

powiązane artykuły:

Ijuyijhgf
Lokalne 31 maja 2022

65 mln złotych dofinansowania na dokończenie budowy Drogi Regionalnej Racibórz – Pszczyna. Rybnik ot

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3