Policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców z KWP w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, zatrzymali łącznie 14 osób, z których 11, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadało oraz trudniło się wytwarzaniem, jak również wprowadzaniem na rynek środków odurzających i substancji psychotropowych. W połowie września do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie popełnionych przez nich przestępstw narkotykowych.
Pod koniec grudnia 2022 roku, policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość pseudokibiców z komendy wojewódzkiej w Katowicach, wpadli na trop 11-osobowej grupy przestępczej, która z przemytu transgranicznego, jak również wytwarzania oraz wprowadzania na rynek środków odurzających i substancji psychotropowych, uczyniła sobie stałe źródło dochodów. Produkowana przez nich m.in. amfetamina oraz „ulepszana” substancją chemiczną marihuana sprzedawane były na terenie całego kraju. Przestępczy proceder trwał od czerwca 2020 roku. Prowadzone pod nadzorem sosnowieckiej prokuratury okręgowej śledztwo wykazało, że w czasie działalności grupy przestępczej, jej członkowie wyprodukowali blisko 400 kilogramów amfetaminy. Na polski rynek, oprócz "białego proszku", trafiały również: marihuana, mefedron i tabletki ecstasy.
Policjanci zatrzymali łącznie 10 mężczyzn w wieku od 28 do 39 lat i 27-letnią kobietę, którzy brali udział w tym przestępczym procederze. Na czele narkotykowego gangu stał 28-latek z Zagłębia, który oprócz zarzutów za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, odpowie również za wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków, podobnie jak jego wspólnicy. 5 innych członków grupy w wieku od 27 do 33 lat usłyszało zarzut posiadania i wprowadzania na rynek znacznych ilości narkotyków, a pozostali w wieku od od 31 do 33 lat odpowiedzą za handel tymi zabronionymi substancjami.
Na bazie poczynionych przez śledczych ustaleń, w ich ręce wpadły też 3 osoby niezwiązane z gangiem. 46-letnia kobieta oraz dwaj mężczyźni w wieku 31 43 lat usłyszeli zarzuty związane ze sprzedażą narkotyków, posiadaniem ich znacznej ilości oraz wytwarzaniem substancji psychotropowych.
Na wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, decyzją sądu, wobec 10 członków zorganizowanej szajki zastosowany został najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jedna osoba została objeta natomiast policyjnym dozorem, podobnie jak 3 pozostałe, nie będące członkami zorganizowanej grupy przestępczej.