Czy w Będzinie powstanie spalarnia śmieci? Krzysztof Dudziński wraz z członkami "Aktywne Zagłębie" zadaje ważne pytania

387169864 6419516938157749 8768089695222116251 n

Redakcja

13 października, 2023

Krzysztof Dudziński, będziński radny oraz kandydat na posła w okręgu nr 32 wraz z Piotrem Krzyżkiewiczem i Klaudią Pokorą - radnymi Rady Miejskiej Będzina oraz członkami Towarzystwa Ekologicznego "Aktywne Zagłębie" zaprotestowali przeciwko budowie, bez wcześniejszych konsultacji społecznych, spalarni odpadów w Będzinie. Do skrzynek będzinian trafiają listy, w tej budzącej niepokój u wielu mieszkańców sprawie.

Nowy blok energetyczny w EC Będzin miałby stanąć w ciągu najbliższych pięciu lat na pograniczu Sosnowca i Będzina. Energia będzie mogła być produkowana z odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu. Instalacja miałaby mieć moc 23,7 MW i produkować ciepło oraz energię elektryczną. Potencjalnie w ciągu roku będzie mogło być w niej przetworzonych 100 000 ton odpadów. 

Z jednej każdy ma świadomość, że potrzebne są punkty przetwarzania odpadów, z drugiej zaś ważne by tego typu inwestycje realizowane były z poszanowaniem procedur i opinii strony społecznej.

Krzysztof Dudziński - radny z Będzina, kandydat na posła z KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni w okręgu sosnowieckim wraz Piotrem Krzyżkiewiczem i Klaudią Pokorą - radnymi Rady Miejskiej Będzina oraz członkami Towarzystwa Ekologicznego "Aktywne Zagłębie" zorganizowali akcję polegającą na przekazaniu mieszkańcom Będzina listu, w którym nie kryją swych wątpliwości wobec planowanej inwestycji. 

"Doszło do sytuacji, w której niektórzy z radnych i urzędników w rozmowach przekonują nas, że budowa takiej instalacji Będzinowi się opłaci. Bo inwestor będzie płacić wyższe podatki i inne daniny dzięki którym nasze miasto zyska pieniądze na inwestycje. Z drugiej strony lekarze, działacze proekologiczni zwracają uwagę, że taka instalacja w Będzinie z uwagi na uwarunkowania geograficzne może doprowadzić do skażenia gleby i powietrza. Dlatego boimy się o zdrowie naszych dzieci"- czytamy w liście do mieszkańców. 

W liście pojawiają się też pytania:

-czy to prawda, że ciąże donoszone przez kobiety mieszkające w promieniu kilku kilometrów od spalarni będą narażone na modyfikacje genetyczne?

-czy to prawda, że inwestor gwarantuje finasowanie corocznych badań przesiewowych mieszkańców oraz pokrycie kosztów leczenia nowotwórów płuc i górnych dróg oddechowych oraz ma zabezpieczony fundusz zapomogowy dla rodzin, których członkowie odejdą na wieczny spoczynek? 

Dudziński uważa, że w tak ważnej sprawie głos powinni zabrać mieszkańcy w trakcie referendum lokalnego lub badań socjologicznych przeprowadzonych przez profesjonalną pracownię badań opinii publicznej. 

"Referendum bądź badanie socjologiczne powinno zostać poprzedzone szeroką rzetelną akcją informacyjną, debatami z udziałem władz naszego miasta oraz inwestorów a także lekarzy. ekonomistów i działaczy społecznych"- czytamy dalej w liście. 

powiązane artykuły:

277789312 2888140238152140 6226748331675077473 n
Lokalne 26 sierpnia, 2023

Krzysztof Dudziński od 2010 roku jest radnym Będzina. Do niedawna pełnił też funkcję przewodniczą

Kdudziński
Wideo 25 sierpnia, 2023

Wieloletni radny Będzin Krzysztof Dudziński kandyduje do Sejmu z listy #KolacjiObywatelskiej z o

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 36.3µg/m3 PM2.5: 31.2µg/m3