Pierwsza retransplantacja serca u dziecka w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Retransplantacja serca u dziecka

Redakcja

2 kwietnia 2024

Zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadził pierwszą retransplantację serca u dziecka. 13-letni Michał jest w trakcie rehabilitacji, święta spędził już w domu z rodziną. Retransplantacje u dzieci to jedne z najrzadziej wykonywanych zabiegów kardiochirurgicznych. Na świecie stanowią około 3 procent wszystkich transplantacji serca u dzieci. 

Michał jest pacjentem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pierwszy raz został zakwalifikowany do transplantacji serca w 2022 roku z powodu wrodzonej choroby mięśnia sercowego – kardiomiopatii restrykcyjnej. Pierwszą transplantację przeszedł w październiku 2022 roku.

Po kilku miesiącach przeszczepione serce zaczęło pracować gorzej.

W maju 2023 roku zauważyliśmy znaczne zmiany w naczyniach wieńcowych, przeszczepione serce przestało się prawidłowo kurczyć, obserwowaliśmy niską frakcję wyrzutową. Mimo wprowadzonego leczenia, niewydolność serca postępowała – opowiada dr Arkadiusz Wierzyk kardiolog z Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Szansą na uratowanie życia Michała było wszczepienie mechanicznego wspomagania krążenia lub kolejna transplantacja. Do tej pory planowe zabiegi retransplantacji w Polsce były wykonywane u osób dorosłych, teraz przeprowadziliśmy ją u pacjenta poniżej 18 roku życia – mówi dr Szymon Pawlak, koordynator programu transplantacji serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Michał do retransplantacji serca został zakwalifikowany na początku 2024 roku. Po kilku tygodniach udało się znaleźć odpowiedniego dawcę. Ponowną transplantację przeprowadził zespół kardiochirurgów z Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci: dr Joanna Śliwka, dr Szymon Pawlak, lek. Monika Żurek.

Od 2006 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonano 10 ponownych transplantacji serc, jedną u pacjenta poniżej 18 roku życia.

powiązane artykuły:

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Lokalne 27 stycznia 2023

Zabrzańska placówka pozostaje w czołówce ośrodków transplantacyjnych zarówno w kraju, jak i Eur

Mis1 1200x1200
Lokalne 17 października 2021

Od kilku dni na frontowej ścianie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu widnieje wizerunek pluszow

Bbb
Lokalne 5 listopada 2020

O tej wyjątkowej dacie przypomniał wczoraj doktor Michał Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.9µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3