35 lat temu prof. Religa z zespołem wykonali pierwszą udaną transplantację serca. Wyjątkowe podziękowania

Bbb

Redakcja

5 listopada 2020

O tej wyjątkowej dacie przypomniał wczoraj doktor Michał Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Syn profesora Mariana Zembali poinformował też o rekordowej liczbie przeczepionych serc w tym roku. - Nie o rekord tu jednak chodzi. Chodzi o chęć niesienia pomocy potrzebującym chorym... - podkreśla doktor Zembala w swoim wpisie na FB.

Wyjątkowe podziękowania to hołd składany wobec zespołów lekarzy, chorych i tych z nas, którzy mimo cierpienia oddają narządy do przeszczepów, by ratować ludzkie życie. 

Czapki z głów dla Bohaterów - Pionierów Polskiej Kardiochirurgii i Transplantologii - Profesorów Religi, Bochenka, Zembali, Cichonia, Pasyka - ludzi którzy mimo krytyki środowiska potrafili realizować misję większą i bardziej obszerną niż ktokolwiek się spodziewał.

Dziękuję Wam - nieznani dawcy, że zgodziliście się oddać swoje narządy obcemu człowiekowi, by żył, funkcjonował, niósł świadectwo tej dobroci i miłości bliźniego.

Dziękuję Wam - Drogie Rodziny zmarłych, że w trudnej chwili decyzji byliście na TAK. Ze mimo potwornej straty, bólu, rozpaczy po stracie najbliższej osoby mieliście na tyle siły by nie odmówić...”

pisze doktor Michał zembala

Doktor Zembala specjalne podziękowania kieruje też do tych wszystkich, bez których operacje byłyby niemożliwe. 

Dziękuję Wam - Drodzy Koordynatorzy, Anestezjolodzy, Specjaliści Intensywnej Terapii w szpitalach akademickich, miejskich, powiatowych... Bez Waszej determinacji, chęci pomocy, trudnych rozmów z rodzinami, przygotowania pobrań i ich wielogodzinnej koordynacji... naszej pracy nie ma.

Dziękuję Wam - Drodzy Piloci, Ratownicy, Kierowcy... za gotowość i profesjonalizm, za troskę, by nasze zespoły transplantacyjne bezpiecznie i szybko dotarły na miejsce.”

mówi doktor zembala

Dziękując też tym, którzy mimo wyjątkowo ciężkiego z powodu pandemii roku, wciąż walczą o życie chorych. 

Dziękuje Wam - moi współpracownicy za to, że nawet teraz jak jest ciężko, jak COVID zagląda nam przez szybę oddziału, jak układ korytarzy zyskał nowe ścianki i przegrody, jak wielu z Was pracuje ponad siły nikt nie odmawia i dalej z zapałem realizujecie tą misję, która powstała 35 lat temu.”

kończy swój wpis doktor zembala

Foto: Michał Zembala FB

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 29.2µg/m3 PM2.5: 22.2µg/m3