NOSPR koncertuje po nowemu! [GALERIA]

Mid 20605089

Redakcja

7 czerwca 2020

Zapraszamy na spotkanie z Dvořákiem, Rachmaninowem oraz Sibeliusem i jego wspaniałym dziełem - jednym z najpiękniejszych utworów repertuaru skrzypcowego - Koncertem skrzypcowym d-moll! - informowała na swoim profilu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Koncert odbył się bez publiczności i był zapowiedzią kolejnych jakie odbędą się w najbliższym czasie w nowej rzeczywistości związanej z pandemią koronawirusa.

Wczorajszy koncert był swojego rodzaju próbą generalną przez planowanym zakończeniem bardzo nietypowego sezonu koncertowego. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wraca bowiem do grania koncertów tyle, że dla pustej sali. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w koncertach za pośrednictwem Internetu.

- Od dawna nie czekaliśmy na żaden koncert z taką niecierpliwością jak na ten– pierwszy po tak długiej przerwie. Muzycy NOSPR wracają na estradę, muzyka wraca do naszej cichej przez ostatnie tygodnie siedziby. To dla nas niezwykle wzruszający i radosny moment – mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa NOSPR.

Na koncerty w formule znanej z przeszłości, przyjdzie nam jeszcze poczekać. Pandemia skłoniła NOSPR do przedefiniowania wielu aspektów koncertowej tradycji. Muzycy rozmieszczeni będą na scenie z zachowaniem wymaganego dystansu, zabrzmi jedynie repertuar kameralny, a melomani zasiądą do słuchania na własnej kanapie – takie będą najbliższe koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Pierwszy zostanie zaprezentowany premierowo 11 czerwca o godz. 20 na profilach NOSPR w mediach społecznościowych i na stronie internetowej orkiestry. Koncert online to forma nie tylko bezpieczna, ale też otwierająca zupełnie nowe możliwości prezentacji muzyki, które NOSPR chce wykorzystać jak najpełniej. Słuchacze mogą się spodziewać bardzo starannie przygotowanej realizacji.

Od ostatniej próby NOSPRu minęło prawie 10 tygodni. Bardzo się cieszę, że wreszcie będziemy mogli spotkać się na próbach i wspólnie muzykować. Na granie wielkich dzieł symfonicznych, w naszym standardowym składzie musimy jeszcze poczekać. Jesteśmy jednak wdzięczni, że dzięki dzisiejszej technologii będziemy mogli zagrać dla naszych przyjaciół przez Internet - mówi Rafał Zambrzycki, koncertmistrz NOSPR.

Wszystkie koncerty online będą dostępne za darmo. Jednocześnie NOSPR uruchomi możliwość wsparcia instytucji poprzez darowizny. Ponadto, trwa proces przystosowywania budynku i sali koncertowej do nowych wymogów tak, aby już wkrótce melomani mogli w bezpieczny sposób cieszyć się koncertami na żywo.

- Po przerwie wracamy odmienieni. Nie chodzi tylko o nowe zasady bezpieczeństwa, ale o wszystkie dobre emocje, które płynęły do nas w czasie lockdownu ze strony melomanów. Jeszcze raz bardzo za nie dziękujemy. Wszyscy razem tworzymy tę instytucję  — mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR

Źródło: nospr.org.pl/własne

Foto: PAP

Mid 20605095

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3