Mumie, arcydzieła malarstwa, przodek białowieskich żubrów! Skarby górnośląskich muzeów i jak do nich dojechać

Mumie arcydzieła malarstwa przodek białowieskich żubrów skarby górnośląskich muzeów i jak do nich dojechać 1

Redakcja

13 lutego, 2023

Czy wiecie jakie skarby znajdują się w górnośląskich muzeach? Dodatkowo do większości z nich dotrzecie wygodnie transportem kolejowym, mogąc przespacerować się wśród starej zabudowy, lub zatrzymując się na kawę! Rozpoczynamy przygodę.

Mumia na Górnym Śląsku? A tak!

W Muzeum Miejskim w Raciborzu. Podróż pociągiem do średniowiecznej stolicy księstwa raciborskiego to również możliwość spaceru po zabytkowym rynku, odwiedzenia gotyckich kościołów, poznania trudnej historii miasta z okresu drugiej wojny światowej oraz zwiedzenia regionalnej perły, czyli znajdującej się na Zamku Piastowskim bezcennej kaplicy pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego.

Skąd mumia w raciborskim muzeum? Prezentowana na wystawie stałej mumia Egipcjanki Dżed-Amonet-ius-anch wraz z kartonażem i dwoma antropoidalnymi sarkofagami trafiła na Górny Śląsk z położonych nad Nilem Teb w XIX wieku. Zakupił ją Anselm Salomon von Rothschild, który posiadał swoje dobra w okolicach Raciborza, a następnie przekazał bezcenny zabytek Królewskiemu Gimnazjum Ewangelickiemu w Raciborzu posiadającemu własne muzeum. Jeżeli szukacie mumii w muzeach na obszarze Polski, znajdziecie je jedynie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz właśnie w Raciborzu!

Perły malarstwa w regionalnych muzeach.

Jeżeli jesteście miłośnikami sztuki, nie możecie przegapić perełek eksponowanych na stałych wystawach malarstwa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Śląskim w Katowicach oraz Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Na obszarze naszego województwa znajdują się takie dzieła jak „Żydówka z cytrynami” Aleksandra Gierymskiego, „Wesele kozackie” Józefa Brandta, czy prace Juliana Fałata zgromadzone w beskidzkiej Bystrej! Znajdziecie również średniowieczną sztukę sakralną oraz współczesne dzieła między innymi Tadeusza Kantora, Alfreda Lenicy, czy Władysława Hasiora.

Żubr pochodzi… z Bytomia?

Czy są tutaj miłośnicy przyrody? Nie przegapcie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, gdzie eksponowani są… przodkowie żubrów pszczyńskich, a co za tym idzie również białowieskich. To nie przesada! Właśnie w bytomskim muzeum zobaczymy Plebeja oraz Plantę. Dwa osobniki żubra, które wraz z bezpłodnym Platonem przetrwały zawieruchę I wojny światowej oraz powstań śląskich, a następnie stanowiły genetyczny bank dla odtwarzanego gatunku bizona europejskiego! W 1919 wyginął ostatni żubr w Puszczy Białowieskiej, osiem lat później – ostatni na Kaukazie. Dziś dzięki Plebejowi i Plancie możemy mówić o odtworzeniu gatunku, a aż 80% osobników żubra żyjących w Europie posiada genotyp żubrów eksponowanych obecnie na przyrodniczej wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu! Wystarczy wsiąść w pociągi Kolei Śląskich i rozpocząć podróż do muzeum pełnego tajemnic.

powiązane artykuły:

fot. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach/facebook
Lokalne 23 stycznia, 2023

Koleje Śląskie wspólnie z podmiotami kulturalno-rozrywkowymi z województwa śląskiego, prowadzą ak

wystawa kroszonek w Muzeum Górnośląskim
Lokalne 17 marca, 2023

Motywy florystyczne, fantazyjne wzory geometryczne, drobne, perfekcyjnie odwzorowane deta

Cieszyn mały Wiedeń
Turystyka 4 lutego, 2023

Kolejami Śląskimi do Wiednia? Tak daleko jeszcze nie sięgamy, ale podróżując na południe wojewódz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.7µg/m3 PM2.5: 12.4µg/m3