Motywy florystyczne, fantazyjne wzory geometryczne, drobne, perfekcyjnie odwzorowane detale, wykonane dłutem dentystycznym jajka wielkanocne ażurowe, drapane, malowane, wykonane techniką batikową, oklejane sitowiem... Co roku wprawiają w zachwyt precyzją wykonania. Od 19 marca br. na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu można oglądać kroszonki nagrodzone w konkursie organizowanym przez bytomską placówkę.
Ponad 150 pisanek zgłoszonych na konkurs mieni się kolorami i wzorami. Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca kwietnia 2023 r. Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w niedzielę 23 kwietnia. Na warsztaty malowania woskiem (metodą batikową) muzeum zaprasza 1 kwietnia.
Wystawę dopełniają archiwalne zdjęcia, nawiązujące tematyką do Świąt Wielkanocnych. W tym roku także można podziwiać kroszonki z konkursów organizowanych przez Muzeum Górnośląskie w latach 50. I 60. oraz zakupione od twórców w latach 70. i 80. XX wieku.
Górny Śląsk słynie z bogactwa tradycyjnej obrzędowości i zwyczajów. Do takich tradycji niewątpliwie należy zwyczaj zdobienia jajek wielkanocnych. Na wystawie „Górnośląskie kroszonki 2023” prezentowane są prace zgłoszone na konkurs w czterech kategoriach: rytowniczej, batikowej, innymi tradycyjnymi technikami, a także nowatorskimi zdobieniami.