Wprawiają w zachwyt precyzją wykonania. Górnośląskie kroszonki polecają się na weekend

wystawa kroszonek w Muzeum Górnośląskim

Redakcja

17 marca, 2023

Motywy florystyczne, fantazyjne wzory geometryczne, drobne, perfekcyjnie odwzorowane detale, wykonane dłutem dentystycznym jajka wielkanocne ażurowe, drapane, malowane, wykonane techniką batikową, oklejane sitowiem... Co roku wprawiają w zachwyt precyzją wykonania. Od 19 marca br. na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu można oglądać kroszonki nagrodzone w konkursie organizowanym przez bytomską placówkę.

Ponad 150 pisanek zgłoszonych na konkurs mieni się kolorami i wzorami. Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca kwietnia 2023 r. Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w niedzielę 23 kwietnia. Na warsztaty malowania woskiem (metodą batikową) muzeum zaprasza 1 kwietnia.

wystawa kroszonek w Muzeum Górnośląskim

Wystawę dopełniają archiwalne zdjęcia, nawiązujące tematyką do Świąt Wielkanocnych. W tym roku także można podziwiać kroszonki z konkursów organizowanych przez Muzeum Górnośląskie w latach 50. I 60. oraz zakupione od twórców w latach 70. i 80. XX wieku.

Górny Śląsk słynie z bogactwa tradycyjnej obrzędowości i zwyczajów. Do takich tradycji niewątpliwie należy zwyczaj zdobienia jajek wielkanocnych. Na wystawie „Górnośląskie kroszonki 2023” prezentowane są prace zgłoszone na konkurs w czterech kategoriach: rytowniczej, batikowej, innymi tradycyjnymi technikami, a także nowatorskimi zdobieniami.

wystawa kroszonek w Muzeum Górnośląskim

powiązane artykuły:

MG 0337
Lokalne 25 marca, 2022

Drapane, malowane, wykonane techniką batikową, oklejane sitowiem, ażurowe wykonane dłutem dentystycz

Jajo1
Lokalne 2 kwietnia, 2021

Jajko- źródło wszelkiego życia i początku wszechrzeczy, jest jednym z najstarszych symboli w obrzędo

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 57.4µg/m3 PM2.5: 51.8µg/m3