
Uprzyjemniają długie kąpiele w pianie, ułatwiają relaks z ulubioną książką, umożliwiają wieczorny odpoczynek na tarasie. Świeczki są doskonałym kompanem i wdzięczną dekoracją naszej komody, szafki nocnej, ramy wanny.
Od kilku lat wśród produktów pojawiają się nowe zapachy, nowe formy, strzelające knoty, ozdobne słoiki i przepiękne kolory, które dodatkowo podkreślają jak wartościowe i cenne są świeczki. Dlaczego tak bardzo pokochaliśmy ich blask i aromat? W jaki sposób pojawiły się w naszych domach?
Historia świeczek
Zanim świeczki pojawiły się w naszych wnętrzach, rozkochując w sobie niemalże cały świat, musiały przejść niezwykle długą drogę. Pierwsze, pierwotne modele pojawiły się już w starożytności - najpewniej jako symbol prześladowania chrześcijan.
Ponadto, dotychczasowe odkrycia historyczne wskazują, że początek świec stearynowych miał miejsce w XIX wieku, kiedy to para naukowców otrzymała patent na wyrabianie kwasu stearynowego. Kilka lat później pojawiały się również knoty plecione, a w 1860 roku - świece parafinowe, które bardzo szybko zaczęto sprzedawać do codziennego użytku.
Rodzaje świec - naturalne czy nienaturalne?
Obecnie na rynku spotkać możemy bezlik, różnorodnych świec. Część z nich ma pełnić funkcję typowo doświetlającą, inne zapachową, a jeszcze inne - głównie świeczki ozdobne - są ciekawą formą, uzupełniającą aranżację wnętrz.
Na sklepowych półkach spotkasz więc:
świece stearynowe - z dodatkiem około 10% wosku wyróżniają się większą przezroczystością,
świece kompozytowe - najczęściej z oleju kokosowego,
świece palmowe - z oleju palmowego,
świece łojowe - dziś spotykane są niezwykle rzadko. Niegdyś ich knot był kilkukrotnie zanurzany w łoju (najpierw gorącym, a potem chłodnym), doprowadzając powoli do temperatury krzepnięcia. W ten sposób budowano świecie o różnej grubości i gładkości.
świece parafinowe - wytwarzane z różnych gatunków parafiny. Coraz częściej krytykuje się je ze względu na szkodliwość, zastępując np. świecami sojowymi.
świece woskowe - polegające na owijaniu knota zmiękczonymi paskami woskowymi. Inna metoda polega na oblewaniu knota stopionym woskiem, którego wlewa się do form.
Coraz częściej wskazuje się, aby wybierać świeczki naturalne - czyli wykonywane z naturalnych wosków roślinnych. Wykorzystywanie oleju kokosowego lub wosku sojowego zmniejsza ryzyko dymienia, kopcenia i wytwarzania szkodliwych substancji, które np. powodują bóle głowy i migreny. Dodatkowo, świece wykonane z naturalnych składników dają cieplejsze, bardziej przytulne światło - co z pewnością docenią miłośnicy przytulnych aranżacji.
Za co cenimy świeczki?
Świeczki są nieodzownym elementem naszego wystroju. Coraz częściej pojawiają się w sypialni lub łazience, tworząc niepowtarzalny klimat. Lekko przytłumione, ciepłe światło pozwala się zrelaksować, tworząc przy tym domową oazę spokoju. Blask świec dodatkowo wycisza, uspokaja i subtelnie doświetla ciemne wnętrza. Dodatkowo, zarówno niewielkie, jak i duże świece raczą nas swoimi delikatnymi zapachami, umilając nam wieczorny relaks. Wśród dostępnych zapachów królują słodkie wanilie i kokosy, orzeźwiające cytryny i pomarańcze, a także ziołowe lawendy i szałwie.
Świeczki to także cenne “koło ratunkowe”, gdy w naszym domu zabraknie prądu. Ich blask umożliwia dotarcie w najdalsze zakamarki swojego domu, ratując nas w niecodziennych i niespodziewanych sytuacjach. W wyborze najpiękniejszych świec pomoże Wam rekomendowana i zaufana hurtownia sztucznych kwiatów i świeczek.