Magia świeczek - dlaczego pokochaliśmy ich blask?

Photo 1570823635306 250abb06d4b3

Redakcja

7 września, 2021

Uprzyjemniają długie kąpiele w pianie, ułatwiają relaks z ulubioną książką, umożliwiają wieczorny odpoczynek na tarasie. Świeczki są doskonałym kompanem i wdzięczną dekoracją naszej komody, szafki nocnej, ramy wanny.

Od kilku lat wśród produktów pojawiają się nowe zapachy, nowe formy, strzelające knoty, ozdobne słoiki i przepiękne kolory, które dodatkowo podkreślają jak wartościowe i cenne są świeczki. Dlaczego tak bardzo pokochaliśmy ich blask i aromat? W jaki sposób pojawiły się w naszych domach?

Historia świeczek

Zanim świeczki pojawiły się w naszych wnętrzach, rozkochując w sobie niemalże cały świat, musiały przejść niezwykle długą drogę. Pierwsze, pierwotne modele pojawiły się już w starożytności - najpewniej jako symbol prześladowania chrześcijan. 

Ponadto, dotychczasowe odkrycia historyczne wskazują, że początek świec stearynowych miał miejsce w XIX wieku, kiedy to para naukowców otrzymała patent na wyrabianie kwasu stearynowego. Kilka lat później pojawiały się również knoty plecione, a w 1860 roku - świece parafinowe, które bardzo szybko zaczęto sprzedawać do codziennego użytku.

Rodzaje świec - naturalne czy nienaturalne?

Obecnie na rynku spotkać możemy bezlik, różnorodnych świec. Część z nich ma pełnić funkcję typowo doświetlającą, inne zapachową, a jeszcze inne - głównie świeczki ozdobne - są ciekawą formą, uzupełniającą aranżację wnętrz. 

Na sklepowych półkach spotkasz więc:

świece stearynowe - z dodatkiem około 10% wosku wyróżniają się większą przezroczystością, 

świece kompozytowe - najczęściej z oleju kokosowego, 

świece palmowe - z oleju palmowego, 

świece łojowe - dziś spotykane są niezwykle rzadko. Niegdyś ich knot był kilkukrotnie zanurzany w łoju (najpierw gorącym, a potem chłodnym), doprowadzając powoli do temperatury krzepnięcia. W ten sposób budowano świecie o różnej grubości i gładkości.

świece parafinowe - wytwarzane z różnych gatunków parafiny. Coraz częściej krytykuje się je ze względu na szkodliwość, zastępując np. świecami sojowymi. 

świece woskowe - polegające na owijaniu knota zmiękczonymi paskami woskowymi. Inna metoda polega na oblewaniu knota stopionym woskiem, którego wlewa się do form. 

Coraz częściej wskazuje się, aby wybierać świeczki naturalne - czyli wykonywane z naturalnych wosków roślinnych. Wykorzystywanie oleju kokosowego lub wosku sojowego zmniejsza ryzyko dymienia, kopcenia i wytwarzania szkodliwych substancji, które np. powodują bóle głowy i migreny. Dodatkowo, świece wykonane z naturalnych składników dają cieplejsze, bardziej przytulne światło - co z pewnością docenią miłośnicy przytulnych aranżacji.

Za co cenimy świeczki?

Świeczki są nieodzownym elementem naszego wystroju. Coraz częściej pojawiają się w sypialni lub łazience, tworząc niepowtarzalny klimat. Lekko przytłumione, ciepłe światło pozwala się zrelaksować, tworząc przy tym domową oazę spokoju. Blask świec dodatkowo wycisza, uspokaja i subtelnie doświetla ciemne wnętrza. Dodatkowo, zarówno niewielkie, jak i duże świece raczą nas swoimi delikatnymi zapachami, umilając nam wieczorny relaks. Wśród dostępnych zapachów królują słodkie wanilie i kokosy, orzeźwiające cytryny i pomarańcze, a także ziołowe lawendy i szałwie. 

Świeczki to także cenne “koło ratunkowe”, gdy w naszym domu zabraknie prądu. Ich blask umożliwia dotarcie w najdalsze zakamarki swojego domu, ratując nas w niecodziennych i niespodziewanych sytuacjach. W wyborze najpiękniejszych świec pomoże Wam rekomendowana i zaufana hurtownia sztucznych kwiatów i świeczek. 

 

powiązane artykuły:

Bdkfbskdha
Artykuły 2 lutego, 2022

Trendy oświetleniowe 2022 wyraźnie podążają w kierunku naturalnych materiałów, technologii przyjazny

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.9µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3