Kolejny etap budowy automatycznego parkingu w Katowicach. Wyłączona z ruchu będzie część Tylnej Mariackiej

automatyczny parking na tylnej mariackiej

Redakcja

14 grudnia, 2022

Montaż automatycznego parkingu wielopoziomowego na ulicy Tylnej Mariackiej wchodzi w kolejny etap. Od 15 do 31 grudnia (w godzinach 7.00 – 19.00) wyłączona z ruchu będzie jezdnia oraz część chodnika (w obrębie obu zespołów maszyn). Jest to konieczne ze względu na zasięg stref niebezpiecznych pracy żurawi.

Realizowana inwestycja będzie pierwszym publicznym parkingiem automatycznym w Polsce. Składają się na niego dwa zespoły – większy z 12 maszynami oraz mniejszy, zbudowany z 8 maszyn. W obu zespołach zmieści się łącznie 240 pojazdów. 

Ich działanie polega na wykorzystywaniu systemu rotacyjnych dźwigów i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. Są one umieszczone jedna nad drugą, a w zestawie o wysokości 17 metrów mieści się aż 6 poziomów, na których mogą być ustawione pojazdy.

Wraz z końcem listopada nastąpił montaż ostatniej z 20 konstrukcji. Ich wygląd ulegnie jednak jeszcze zmianie. Zestawy muszą zostać wyposażone w pozostałe elementy, jak platformy czy specjalny osprzęt, umożliwiający bezpiecznie i wygodne korzystanie z urządzenia. To m.in. światła ostrzegawcze i czujniki bezpieczeństwa, które – w podobny sposób, jak w przypadku myjni automatycznej – pomogą kierowcy w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie czy też ją opuścić. Dodatkowo maszyny zostaną okryte siatką cięto-ciągnioną. Co ciekawe, dzięki swoim wymiarom zespoły maszyn mogą działać jak ekrany akustyczne, ograniczające przedostawanie się dźwięków pociągów do tej części śródmieścia.

Wartość tej inwestycji to niemal 23 mln zł.

powiązane artykuły:

automatyczny parking na Tylnej Mariackiej
Wiadomości 1 grudnia, 2022

Na ulicy Tylnej Mariackiej stanęła ostatnia z konstrukcji automatycznego, wielopoziomoweg

Pr A3bny monta AA1 4 i uruchomiona maszyna bez obudowy fot Grand Vertical Parking
Lokalne 26 sierpnia, 2022

Ulica Tylna Mariacka od dłuższego czasu jest terenem budowy. Trwały tam przygotowania do montażu pię

Na Tylnej Mariackiej powstaje automatyczny parking 01
Wiadomości 24 września, 2022

Na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach trwa budowa automatycznego parkingu. Inwestycja, za niespełna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.3µg/m3 PM2.5: 6.8µg/m3