Na ulicy Tylnej Mariackiej stanęła ostatnia z konstrukcji automatycznego parkingu

automatyczny parking na Tylnej Mariackiej

Redakcja

1 grudnia, 2022

Na ulicy Tylnej Mariackiej stanęła ostatnia z konstrukcji automatycznego, wielopoziomowego parkingu. Kolejnym krokiem jest montaż pozostałego wyposażenia – jak platformy czy czujniki optyczne - i zaprogramowanie maszyn.

Na parking automatyczny, realizowany na ulicy Tylnej Mariackiej, składają się dwa zespoły – większy z 12 maszynami, oraz mniejszy, zbudowany z 8 maszyn. Ich działanie polega na wykorzystywaniu systemu rotacyjnych dźwigów i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. 

Wraz z końcem listopada nastąpił montaż ostatniej z 20 konstrukcji. Teraz można więc zobaczyć na żywo jak maszyny będą komponowały się z tą częścią Katowic. Ich wygląd ulegnie jednak jeszcze zmianie. Zestawy muszą zostać wyposażone w pozostałe elementy, jak platformy czy specjalny osprzęt, umożliwiający bezpiecznie i wygodne korzystanie z urządzenia. To m.in. światła ostrzegawcze i czujniki bezpieczeństwa, które – w podobny sposób, jak w przypadku myjni automatycznej – pomogą kierowcy w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie czy też ją opuścić. 

Jak skorzystać z automatycznego parkingu?

Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, musi wjechać na specjalną platformę. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany odstawi platformę na odpowiedni poziom, aby umożliwić zaparkowanie kolejnym pojazdom. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.

- Automatyczny parking ma być objęty monitoringiem, a w przypadku kłopotów z zaparkowaniem, możliwe będzie skorzystanie ze wskazówek i pomocy obsługi, która będzie dostępna poprzez interkomy, połączone z stanowiskiem obsługi zarządzającej zespołem maszyn – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

powiązane artykuły:

Na Tylnej Mariackiej powstaje automatyczny parking 01
Wiadomości 24 września, 2022

Na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach trwa budowa automatycznego parkingu. Inwestycja, za niespełna

Pr A3bny monta AA1 4 i uruchomiona maszyna bez obudowy fot Grand Vertical Parking
Lokalne 26 sierpnia, 2022

Ulica Tylna Mariacka od dłuższego czasu jest terenem budowy. Trwały tam przygotowania do montażu pię

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.2µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3