Na ul. Tylnej Mariackiej rozpoczyna się montaż parkingu automatycznego

Pr A3bny monta AA1 4 i uruchomiona maszyna bez obudowy fot Grand Vertical Parking

Redakcja

26 sierpnia, 2022

Ulica Tylna Mariacka od dłuższego czasu jest terenem budowy. Trwały tam przygotowania do montażu piętrowego parkingu, którego zautomatyzowany system umożliwi zaparkowanie aż 240 samochodów. W związku z rozpoczynającym się montażem, od 30 sierpnia ulica zostanie wygrodzona, a dojazd utrzymany zostanie wyłącznie dla użytkowników posesji oraz pojazdów uprzywilejowanych.

Idea budowania maszyn parkingowych ma blisko 100 lat i przypomina mechanizm windy osobowej. Zaparkowanie samochodu odbywa się przez umieszczenie go na dolnej platformie parkingu, która wprowadzona w ruch przenosi pojazd na wyższe poziomy i jednocześnie zwalnia miejsce dla kolejnego samochodu. Aby odebrać auto wystarczy opłacić postój i zeskanować bilet. 

Taki właśnie parking powstaje na ulicy Tylnej Mariackiej. Zanim jednak będziemy mogli zaparkować tam swój samochód, konieczny jest ostateczny montaż, który wiąże się z utrudnieniami. Części mechanizmu zostaną przetransportowane specjalnym transportem ponadgabarytowym. Z tego względu ulica Tylna Mariacka zostanie wyłączona z ruchu.

– Dlatego zwracamy się z prośbą do kierowców, by zwrócili uwagę, że na ul. Tylnej Mariackiej od wtorku 30 sierpnia nie będzie można pozostawić samochodu. Już dzisiaj, w tym rejonie, kierowcom rozdawane są ulotki z takimi informacjami – mówi Ewa Lipka, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. Przejazd będzie umożliwiony wyłącznie pojazdom uprzywilejowanym. Sam montaż rozpocznie się w pierwszych dniach września. Z uwagi na skalę transportu, a także zmienne jesienne warunki atmosferyczne montaż potrwa kilka tygodni, tak by parking został udostępniony kierowcom pod koniec roku.

Jak parking będzie działać?  Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej wjedzie na specjalną platformę. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie pojazd na odpowiedni poziom i umieści na zarezerwowanym miejscu. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.  

Inwestycja zakłada budowę dwóch zespołów maszyn, które pomieszczą 240 samochodów. Planowany termin oddania jej do użytku to koniec tego roku. Wartość inwestycji to niespełna 21 mln zł.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3