Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Antykoncepcja

Redakcja

9 listopada, 2022

Długie jesienno-zimowe wieczory sprzyjają wspólnemu spędzaniu czasu, tylko we dwoje. Jest to czas na dbanie o swoje pasje, ale także dbanie o swoją relację - rozmowy, przemyślenia, ale także intymne chwile. Te jednak, by nie zaskoczyły przysłowiową ‘wpadką’, powinny być przemyślane. Na szczęście rozwój medycyny i farmakologii daje nam cały wachlarz możliwości, które pomogą w świadomym zapanowaniu nad swoją płodnością. Do dyspozycji mamy metody mechaniczne oraz hormonalne.

Mechaniczne metody antykoncepcyjne

Prezerwatywy są jedną z najbardziej znanych i powszechnych na całym świecie metod zapobiegania ciąży. Dostępne w każdym sklepie, aptece czy stacji benzynowej są wręcz na wyciągnięcie ręki. Oprócz zapobiegania ciąży zapobiegają także chorobom przenoszonym drogą płciową. Są zatem doskonałą metodą w sytuacji, gdy nie mamy stałego partnera.

Diafragma to opcja podobna do prezerwatyw - jest to kapturek zakładany przed zbliżeniem na szyjkę macicy. Są zdecydowanie mniej popularne, a także mniej skuteczne niż klasyczna prezerwatywa.

Wkładki dopochwowe, nazywane także spiralami antykoncepcyjnymi. Wykonane są z miedzi lub srebra, których jony zapobiegają zagnieżdżeniu się zarodka. Aplikuje się je u ginekologa, a ich trwałość to od roku do 5 lat. 

Metody hormonalne

Spośród metod hormonalnych najbardziej rozpowszechnioną formą antykoncepcji są tabletki antykoncepcyjne. Ich działanie polega na codziennym przyjmowaniu tabletki o określonej godzinie. Tabletka ta zawiera hormony - estrogeny i progestagen, których zadaniem jest blokowanie owulacji. Nie jest to jednak jedyny proces wywoływany przez tabletki - powodują one także wydzielanie bardzo gęstego śluzu szyjkowego, przez który plemniki nie są w stanie się przedrzeć. Do tego zmienia się także endometrium, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej. 

Innymi metodami kontroli płodności z wykorzystaniem hormonów blokujących owulację są plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, zastrzyki i implanty oraz spirale. 

Metody hormonalne są mniej dostępne niż metody mechaniczne. Tabletki, plastry i krążki aplikowane są samodzielnie przez pacjentkę. Wystarczy posiadać receptę na dobrany przez ginekologa środek, wykupić go i stosować zgodnie z zaleceniami, by zapobiec niechcianej ciąży. Receptę na środki antykoncepcyjne można także uzyskać za pośrednictwem portalu medycznego, który za opłatą wystawia receptę on-line. Takim miejscem jest serwis https://receptomat.pl. Zaznaczając w wyszukiwarce środek, którego się potrzebuje i po wypełnieniu krótkiej ankiety dotyczącej stanu zdrowia lekarz on-line wystawia e-receptę. Kod recepty przychodzi na podany numer telefonu już w ciągu kilku minut, a następnie można ją zrealizować w dowolnej aptece.

Zastrzyki, implanty antykoncepcyjne zawierające hormony oraz spirale zakładane są zawsze przez lekarza ginekologa podczas wizyty w gabinecie. 

Pamiętać należy, że nie każda metoda antykoncepcyjna będzie odpowiednia dla każdej kobiety. Bywają schorzenia, które wykluczają z zażywania hormonów - nie powinno się ich przyjmować jeśli pacjentka choruje na choroby naczyń krwionośnych, nowotwory kobiece - rak piersi lub narządów rodnych lub jeśli schorzenie to wyszło w wywiadzie środowiskowym w najbliższej rodzinie, choroby wątroby, krwawienia z dróg rodnych w trakcie cyklu miesiączkowego. Dlatego zawsze warto oddać się w ręce specjalisty, który dobierze właściwą metodę antykoncepcyjną. Pozwoli to na zachowanie zdrowia oraz cieszenie się drobnymi przyjemnościami we dwoje.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.5µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3