Niedziele handlowe - grudzień 2023. Kiedy zrobimy zakupy przed świętami?

Niedziele handlowe w grudniu 2022

Redakcja

9 listopada 2022

Grudzień to miesiąc, kiedy w sklepach panuje zakupowe szaleństwo. Każdy chce przygotować się na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz sylwestra. Sporo z nas, ze względu chociażby na pracę, nie zawsze jest w stanie zrobić zakupy w tygodniu. Kiedy zatem wypadają niedziele handlowe w grudniu 2023?

Dopiero co minęło Wszystkich Świętych, a regały w sklepach już uginają się od bożonarodzeniowych ozdób. Pojawiły się choinki, lampki, ubrania z reniferami, świąteczne ozdoby i słodycze. Coraz więcej sklepów wprowadza świąteczny asortyment, a my zastanawiamy się kiedy zacząć zaopatrywać się na święta. Tym, którzy nie chcą by ten świąteczny nastrój znudził się do świąt i planują zakupy dopiero w grudniu podpowiadamy kiedy wypadają niedziele handlowe przed Bożym Narodzeniem 2023 i Nowym Rokiem.

Zakaz handlu w niedzielę i święta jest przepisem, który w Polsce obowiązuje od 2018 roku. Ustawa zakazuje wykonywania pracy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę we wszystkich placówkach handlowych w kraju. Istnieją wyjątki od tego zakazu – są to m.in. kwiaciarnie, stacje paliw,  cukiernie, restauracje, sklepy z prasą czy placówki pocztowe.  Za złamanie zakazu przewidziano grzywnę do 100 tys. zł.  Jednocześnie wprowadzono również tzw. niedziele handlowe, czyli dni, w których sklepy są otwarte. 

niedziele handlowe grudzień 2023

Niedziele handlowe - grudzień 2023

Grudzień to wyjątkowy miesiąc pod względem niedziel handlowych ponieważ,  aż dwie spośród siedmiu niedziel handlowych w całym roku wypadają właśnie w tym miesiącu.

Niedziele handlowe w grudniu 2022 wypadają:

  • 17 grudnia 2022
  • 24 grudnia 2022

W czasie szalejącej inflacji może warto wziąć przykład z Amerykanów, którzy świąteczne prezenty kupują podczas wyprzedaży Black Friday w listopadzie. Chociaż w Polsce obniżki cen produktów nie są aż tak spektakularne, uda się zaoszczędzić nie tylko kilka groszy ale również czasu i nerwów przed świętami, żeby tuż przed samą wigilią móc w pełni oddać się pieczeniu pierniczków i myciu okien, choć tej drugiej aktywności nie zalecamy - można się przeziębić.

niedziele handlowe 2023

Dla wszystkich zapominalskich i tych, którym o świątecznym prezencie dla ciotki Grażynki przypomni się w ostatniej chwili, przypominamy, że zazwyczaj na tydzień przed światami galerie handlowe otwarte są o godzinę dłużej. Jednak nie polecamy robienia zakupów w sama Wigilię, bo wtedy sklepy pracują zazwyczaj tylko do godziny 13:00 lub 14:00 i niestety po tym czasie już nawet sam Święty Mikołaj nic nie dokupi.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3