Rozpoczynasz przygodę z tenisem? Sprawdź jak wybrać rakietę dla początkujących

Rozpoczynasz przygode z tenisem jak wybrac rakiete dla poczatkujacych 1

Redakcja

2 września, 2022

Tenis ziemny to doskonała forma aktywności dla osób w każdym wieku. Regularne treningi mogą być doskonałym sposobem na zadbanie o zdrowie i kondycję, a jednocześnie zapewnią mnóstwo dobrej zabawy i pozytywnych emocji. Wybierając się na kort, należy przede wszystkim sięgnąć po wysokiej klasy rakietę sportową. Jak wybrać idealny model dla siebie?

Zwiększenie koordynacji ruchowej, rozwój zmysłu równowagi i lepsza praca układu sercowo-naczyniowego. A do tego sposób na redukcję tkanki tłuszczowej i zwiększenie wydolności organizmu. Uprawianie tenisa ziemnego, nawet w formie rekreacyjnej, gwarantuje mnóstwo korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Umiarkowany wysiłek pobudza również wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia odpowiedzialnych za dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Kluczem do uzyskania samych satysfakcjonujących efektów jest wybór odpowiedniego sprzętu, przede wszystkim rakiety tenisowej. Jak znaleźć właściwy model, spełniający indywidualne potrzeby i preferencje?

Najważniejsze cechy rakiety tenisowej dla początkujących

Jednym z najistotniejszych parametrów dotyczących rakiety tenisowej jest powierzchnia i kształt główki. Czyli tej części, którą gracz odbija piłkę. Wielkość główki przekłada się na moc i precyzję uderzenia. Większa powierzchnia to silniejsze odbicie piłki, co oznacza, że użytkownik musi włożyć w uderzenie mniej energii. Tego rodzaju rakieta tenisowa będzie idealną propozycją dla osoby początkującej. Mniejsze główki wymagają większej siły od zawodnika, jednak gwarantują większą kontrolę nad lotem piłki. Korzystają z nich doświadczeni gracze i zawodowcy, grający na wysokim poziomie od dłuższego czasu. Powierzchnię rakiet tenisowych określa się ją w calach lub centymetrach kwadratowych. Wyróżnia się trzy podstawowe warianty: midsize (85-93 cale), midplus (94-103 cale) oraz oversize (od 104 cali).

                       rakieta dla początkujących

Kolejną istotną kwestią jest długość rakiety tenisowej. Modele dla juniorów mają od 23 do 26 cali. Zdecydowana większość rakiet tenisowych dla dorosłych graczy ma długość 27 cali i właśnie one będą idealnym wyborem dla osób rozpoczynających przygodę z tenisem ziemnym. Na rynku dostępne są także warianty przedłużone. Zwiększają one zasięg i moc uderzenia, co jednak odbywa się kosztem mniejszej precyzji odbicia. Ponownie, to wybór profesjonalistów, którzy preferują określony styl gry.

Waga, balans i sztywność rakiety tenisowej

Wybierając rakietę tenisową pod uwagę należy wziąć również jej wagę. To aspekt, który wpływa na stabilność sprzętu. Większa waga ułatwia panowanie nad rakietą tenisową, ponieważ gwarantuję większą stateczność. Wymaga jednak większej energii przy odbiciu czy serwisie. Rakiety tenisowe o lżejszej konstrukcji to większa manewrowalność, jednak w przypadku takich wariantów należy wykazywać się zaawansowaną techniką uderzenia. Początkujący użytkownicy powinni wybierać modele o wadze ok. 270-290 gramów, dla kobiet idealne będą warianty 250-270 gramów. Dopiero po nabraniu wprawy można sięgać po rakiety tenisowe o wadze 290-300 gramów i większej.

Kolejną ważną kwestią jest balans. To nic innego jak środek ciężkości rakiety tenisowej. Modele wyważone na rączkę (HL - Head Light) ułatwiają manewrowanie, sprawdzają się doskonale podczas dynamicznych wymian przy siatce. Jednak wymagają od gracza sporej precyzji i siły uderzenia. Wielu doświadczonych sportowców wybiera również rakiety tenisowe wyważone równomiernie (EB - Even Balance), które zapewniają jeszcze większą kontrolę. Dla osób początkujących idealnym wyborem będą rakiety tenisowe wyważone na główkę (HH - Head Heavy). W tym wariancie nie trzeba wkładać większej siły w uderzenie, a przy tym zachowana jest odpowiednia manewrowalność, która ułatwia naukę prawidłowego operowania rakietą.

W przypadku rakiet tenisowych znaczenie mają również takie aspekty jak sztywność, swingweight, profil, konstrukcja, układ strun czy siła naciągu. Wybierając pierwszy model dla siebie nie trzeba jednak zagłębiać się w ich tajniki, gdyż większość wysokiej klasy rakiet tenisowych dla początkujących ma już optymalnie dobrane parametry. Tego rodzaju kwestie uwzględniane są przez doświadczonych graczy, którzy komponują sprzęt idealnie dostosowany do ich potrzeb.

                      wybór rakiety tenisowej

Najlepsze rakiety dla początkujących - wybrane propozycje

Wybierając rakietę tenisową, warto od razu stawiać na profesjonalny sprzęt od topowych producentów. Wysokiej jakości modele charakteryzują się bowiem odpowiednią wytrzymałością i ergonomią, dzięki czemu ułatwiają przyswojenie właściwej techniki i szybkie podnoszenie umiejętności. Czołowymi producentami rakiet i wszelkiego rodzaju akcesoriów do tenisa są przede wszystkim HEAD, BABOLAT. Dunlop, Tecnifibre, Wilson czy Yonex. To firmy, które gwarantują zastosowanie najnowszych technologii i systemów. Po modele tych marek sięgają doświadczeni zawodnicy i profesjonalni tenisiści z całego świata.

Warto zwrócić uwagę na rakietę tenisową HEAD Mx Attitude Pro. To doskonały model dla początkujących osób, wyposażony w opatentowaną technologię METALLIX. Ziarna tego krystalicznego stopu metalu są ok. 1000 razy lżejsze od standardowych materiałów. Dzięki temu rakieta HEAD Mx Attitude Pro jest odpowiednio lekka, a jednocześnie zapewnia wieloletnią trwałość i dużą moc obicia.

Ciekawą opcją dla użytkowników stawiających pierwsze kroki na korcie tenisowym jest także model Wilson Roland Garros Equipe HP. Wykonanie z wysokogatunkowego grafitu i specjalnego bazaltu BLX (naturalna skała wulkaniczna) gwarantuje pochłanianie rotacji i wydajniejsze uderzenie piłki. Technologia Double Holes (zastosowanie większych przelotek w ramie) zapewnia z kolei większą siłę uderzenia i większy sweetspot.

Wśród początkujących graczy dużą popularnością cieszy się również rakieta tenisowa YONEX Ezone NEW 100L. Zastosowany w jej konstrukcji system Dual Shut znacznie poprawia komfort gry i precyzję każdego odbicia. Quake Shut Gel umieszczony w rączce gwarantuje redukcję drgań nawet o 50%. A technologia Aero Shape to gładkie kontury ramy, które znacznie zmniejszają opór powietrza podczas wymachu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.6µg/m3 PM2.5: 29.5µg/m3