Ruch Chorzów o zachowaniu kiboli: "Wybryki grupki chuliganów"

IMG 20220901 220809
Kastelik

Szymon Kastelik

2 września, 2022

Grupa kilkudziesięciu osób zasiadająca na sektorze numer sześć w barwach Ruchu Chorzów postanowiła "urozmaicić sobie" Wielkie Derby Śląska. Rozpoczęli małą awanturę ze służbami porządkowymi i policją. Ruch Chorzów wydał oświadczenie w tej sprawie.

Do sytuacji doszło w ostatniej fazie czwartkowego meczu. "Sympatycy" Ruchu Chorzów najpierw "urządzili ognisko", a następnie próbowali sforsować barierki oddzielające ich od sektora buforowego. Do akcji wkroczyła ochrona i policja. W ruch poszły różne przedmioty i petardy. Kibole zerwali również jeden z banerów, żeby osłonić się przed gazem. 

Kiedy pracownicy próbowali ugasić ogień, zostali zaatakowani przez pseudokibiców chorzowskiej drużyny. Agresywna grupa kiboli zaczęła rzucać w ochroniarzy racami i butelkami oraz próbowała przedostać się przez ogrodzenie sektora buforowego. W tym samym czasie dwóch kibiców wbiegło na murawę, w pobliżu sektora gości. Jednak po sprincie za linią autu wrócili na trybuny. 

Całe zajście zostało zarejestrowane przez mundurowych, którzy podczas zabezpieczenia meczu korzystali także z policyjnego drona. Policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców bezpośrednio po meczu zidentyfikowali dwóch najbardziej agresywnych kibiców, którzy brali udział w stadionowych zajściach. Ich zatrzymanie jest kwestią czasu.

Łącznie podczas wczorajszych derbów policjanci wylegitymowali 67 najbardziej agresywnych kibiców i nałożyli 15 mandatów karnych. Obecnie analizują zapisy z kamer i ustalają tożsamość pozostałych uczestników zajść na stadionie. Planowane są zatrzymania. 

Do sprawy odniósł się Ruch Chorzów. Klub i stowarzyszenie kibiców Wielki Ruch wydali wspólne oświadczenie, w którym potępiają zachowanie kiboli i obiecują, że sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

- Z całą stanowczością potępiamy zajścia, do jakich doszło w drugiej połowie derbowego meczu z Górnikiem. Na stadionie przy Cichej nie ma i nie będzie miejsca na takie zachowania - czytamy w oświadczeniu. Ruch i stowarzyszenie kibiców dodają - Zarząd Ruchu Chorzów SA informuje, że Uczestnicy wspomnianych zajść, którzy zostaną zidentyfikowani na podstawie zapisu z kamer monitoringu, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Nie ma naszej zgody na podobne zachowania w przyszłości. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.5µg/m3