Jak skonsolidować kredyty? Top 5 ofert kredytów konsolidacyjnych

Dfdsed

Redakcja

15 lutego 2022

Kredyty w różnych formach są nieodłączną częścią życia wielu z nas. O ile w samym posiadaniu zobowiązań finansowych nie ma niczego złego, o tyle problemem może być ich nadmierna ilość. Może to bowiem prowadzić do nierównowagi domowego budżetu, a stąd już tylko krok na skraj finansowej przepaści. Dla wielu osób w takiej sytuacji rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny - na czym polega?

Kredyt taki pozawala na zamianę licznych dotychczasowych zobowiązań na jedno nowe. Rozwiązanie takie pozwala na uzyskanie przez klienta banku kilku korzyści.

Pierwszą z nich jest obniżenie wysokości miesięcznych płatności. Kredyt konsolidacyjny o odpowiednio dobranych parametrach powinien pozwolić klientowi na płacenie mniejszych niż dotychczas  kwoty z tytułu obsługi zobowiązań. Może to być osiągnięte przez lepsze warunki kredytowe (niższe oprocentowanie) lub nieco dłuższy okres spłaty.

Ważnym aspektem jest również łatwość kontrolowania terminów płatności. Jedno zobowiązanie oznacza jeden termin, w którym trzeba uregulować płatność i jeden bank, któremu trzeba dostarczyć środki. Z innych, korzystnych aspektów, jakie niesie ze sobą kredyt konsolidacyjny, wymienić można uzyskanie zwrotów części prowizji, pobranych przy udzielaniu niektórych z konsolidowanych pożyczek i kredytów czy ujednolicenie oprocentowania i innych warunków kredytu.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Większość z działających na rynku instytucji finansowych ma w ofercie konsolidację kredytów. Mnogość ofert sprzyja swobodzie wyboru. Same banki jednak są tej swobodzie nieco przeciwne - ich doradcy, podczas wizyty klienta zainteresowanego zaciągnięciem zobowiązania tego typu w oddziale, będą zachęcać do złożenia wniosku. Ma to na celu zaangażowanie konsumenta w proces sprzedaży - trudniej będzie odmówić, gdy dostaniemy "wstępną pozytywną decyzję". Dlatego też dla osób starających się o kredyt konsolidacyjny ranking takowych jest niezbędną lekturą przed podjęciem tej ważnej decyzji.

Ranking kredytów konsolidacyjnych - TOP 5

Nasz ranking kredytów opraliśmy o dane z direct.money.pl. Pod uwagę brane były przede wszystkim czynniki obiektywne, takie jak koszt odsetkowy czy opłaty i prowizje, związane z udzieleniem kredytu; RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) podawana jest w oparciu o przedstawione przez banki przykłady reprezentatywne

Miejsce piąte zajmuje oferta Alior Bank S.A.; kredyt konsolidacyjny tej instytucji jest jednym z najtańszych na rynku - oferta nie przewiduje kosztów w rodzaju prowizji od udzielanego finansowania, jednak dla wyższych kwot wymagane jest ubezpieczenie od utraty pracy; RRSO to 13,57%. Z kredytu mogą skorzystać klienci nowi (którzy nie posiadali w tym banku kredytów konsolidacyjnych przed  17.12.2021 r.), wymagane jest zgłoszenie przez formularz internetowy.

Miejsce czwarte zajmuje Bank Millenium. Jego kredyt konsolidacyjny ma stosunkowo niskie oprocentowanie, jednak warunki przewidują prowizję - ta zależy od ustalanego przez bank profilu klienta i może wynieść do 13,99%. RRSO kredytu to 13,17%.

Miejsce trzecie - PKO BP. Stosunkowo wysokie miejsce w rankingu kredytu tego banku wynika ze stosunkowo kosztów początkowych (prowizja od 0 do 11%), co pozwala zniwelować wpływ nieco wyższego niż w poprzednich przykładach oprocentowania. RRSO 10,46%.

Miejsce drugie zajmuje Bank City Handlowy. Naprawdę minimalna prowizja (w porównaniu z konkurencją) oraz niskie oprocentowanie pozwalają na uzyskanie RRSO na poziomie 9,72%. 

Na miejscu pierwszym - BNP Paribas. Wysokość prowizji bank określił jako "ustalany indywidualnie", ale w przykładzie reprezentatywnym wynosi ona 0% - bank spodziewa się więc, że większość kredytów będzie udzielana bez konieczności ponoszenia przez klienta tego kosztu. Przy niskim oprocentowaniu daje to niezwykle atrakcyjne RRSO na poziomie 9,37%. Warunkiem skorzystania z tej oferty jest spłata minimum jednego kredytu spoza BNP Paribas.

 

materiał zewnętrzny

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 29.2µg/m3 PM2.5: 22.2µg/m3