Co zrobić z choinką po Świętach? Daj jej drugie życie

akcja nie wyrzucaj choinki w Bytomiu

Redakcja

29 grudnia 2022

Już po raz piąty Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu zachęca do oddania po świętach swojego świątecznego drzewka. Choinki można przywozić do Zaplecza Technicznego MZDiM przy ul. Tarnogórskiej 1A.

Akcja "Nie wyrzucaj choinki po świętach", to wspólna inicjatywa MZDiM i stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców Bytom. Corocznie na ten proekologiczny apel odpowiada kilkadziesiąt osób.

W poprzednich edycjach drzewka przekazało około 200 osób. Choinki najpierw były hartowane w szklarni, a gdy zrobiło się cieplej, sadzone były między innymi na pl. Słowiańskim, Akademickim, w Parku Amendy, przy promenadzie w Rozbarku, ul. Cyryla i Metodego czy na skwerze im. Szalonka w Łagiewnikach.

Kiedy pożegnać się z choinką

W polskiej tradycji nie ma jednoznacznej daty do kiedy choinka powinna zdobić nasze mieszkania. Często padają trzy daty: Święto Trzech Króli, Święto Chrztu Pańskiego lub Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli aż do 2 lutego.

- Bez względu na to, jakie tradycje panują w naszych domach i kiedy z drzewka znikają ozdoby, żywą choinkę można oddać do naszej bazy technicznej. Jest tylko jeden warunek: choinka musi być ukorzeniona - mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Jaką choinkę można oddać?

Organizatorzy zachęcają do tego, by jeśli jest taka możliwość, przed przewiezieniem choinki do bazy zahartować ją, wystawiając na korytarz lub w garażu. Specjaliści od zieleni sprawdzą, jaki jest stan drzewka, ocenią jego system korzeniowy.

Gdzie przywieźć choinkę?

Choinki tradycyjnie można przywozić pod siedzibę Zaplecza Technicznego MZDiM przy ul. Tarnogórskiej 1A (obok kortów tenisowych). Drzewko należy zostawić pod bramą główną, a następnie zadzwonić domofonem i poinformować o przywiezieniu choinki.

W dni robocze choinki będą przyjmowane w godzinach od 8.00 do 18.00. Poza tymi godzinami, w weekendy można je zostawiać koło bramy. Pracownicy wniosą je na teren Zaplecza Technicznego i umieszczą w specjalnie przygotowanej szklarni.

powiązane artykuły:

Gfdsstuhgs
#EkoSilesia 7 stycznia 2022

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. w

Choinka
Lokalne 8 stycznia 2022

W Bytomiu można dać drugie życie choinkom. Miasto zachęca, żeby ich nie wyrzucać.

Gfghjuygb
#EkoSilesia 6 stycznia 2022

Zakład Gospodarki Komunalnej w Piekarach Śląskich tak jak rok temu zachęca do oddania swojego świąte

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3