Nie żyje Pelé. W 1960 rozegrał mecz na Stadionie Śląskim

Screenshot 20221229 205533 com google android youtube

Redakcja

29 grudnia, 2022

W wieku 82 lat zmarł legendarny Pelé. Brazylijski piłkarz rozegrał jeden mecz na polskiej ziemi. W 1960 roku wystąpił na Stadionie Śląskim. 

Kocioł Czarownic, czyli Stadion Śląski w Chorzowie, był centrum najważniejszych sportowych wydarzeń w Polsce przez dekady. To także na tym obiekcie swój jedyny występ w Polsce dał Edson Arantes de Nascimento, czyli Pelé.

Jak do tego doszło? W 1960 roku Pelé miał zaledwie 20 lat, ale już był znany na całym świecie. Dwa lata wcześniej w Szwecji zdobył z reprezentacją Brazylii Mistrzostwo Świata, a on z rezerwowego stał się gwiazdą turnieju. Santos, czyli drużyna, w której występował prawie przez całą swoją karierę, w 1960 roku zorganizowała tournée po Europie. Ówczesna najlepsza drużyna świata, z brazylijskimi gwiazdami, zawitała również do Polski - a dokładniej na Górny Śląsk.

25 maja 1960 roku olimpijska reprezentacja Polski zagrała towarzyski mecz z Santosem. W drużynie biało-czerwonych wystąpił m.in. Jan Liberda, piłkarz Polonii Bytom, który sześć lat później strzelił jako jedyny Polak bramkę Brazylii na Maracanie. Jednak w tym zapomnianym już meczu Liberda również wpisał się na listę strzelców. Gola dla Polski zdobył też Eugeniusz Faber z Ruchu Chorzów. Ale to było za mało na Santos. Pelé bez problemów dwukrotnie pokonał polskiego bramkarza, a jego koledzy dołożyli jeszcze trzy gole. 

Na trybunach pojawiło się aż 130 tysięcy kibiców. Wszyscy chcieli zobaczyć na własne oczy wielkiego Pelé. 

Fot. Screen YouTube 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 26.4µg/m3 PM2.5: 21.7µg/m3