Decyzja o kredycie gotówkowym to poważna sprawa, która wiąże się nierzadko z wieloletnim zobowiązaniem finansowym. Każdego miesiąca do dotychczasowych wydatków dochodzi jeszcze rata kredytu. Jakie czynniki wpływają na jej wysokość i jak wyszukać najlepszą ofertę kredytu gotówkowego? O czym pamiętać przy podejmowaniu decyzji?
Kredyt gotówkowy – co to takiego?
Kredyt gotówkowy to taki rodzaj kredytu, który bank wypłaca klientowi całościowo w gotówce. To właśnie odróżnia go od zapożyczeń hipotecznych, które pozyskuje się w transzach po udokumentowaniu kolejnych wydatków związanych np. z budową domu. Mimo tego kredytobiorcy niekiedy są zmuszeni do zaciągnięcia kredytów hipotecznych, bo te gotówkowe nie mogą być aż tak wysokie. Kwoty możliwe do pożyczenia zależą od oferty konkretnego banku i zdolności kredytowej klienta.
Przeznaczenie środków z kredytu gotówkowego może być dowolne. Klient może zarówno kupić dowolną rzecz lub usługę, jak i trzymać te pieniądze na koncie osobistym. Nie trzeba przedstawiać w banku planów zagospodarowania środków. To kolejna różnica między tą pożyczką a hipoteczną, którą można przeznaczyć tylko na nieruchomość.
Czynniki wpływające na wysokość raty kredytu gotówkowego
Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wysokość rat kredytu gotówkowego są wysokość całej pożyczki oraz okres spłaty. Zupełnie inne koszty miesięczne poniesie osoba zaciągająca kredyt na 50 000 zł na 5 lat niż ta, która pożyczy tyle samo, ale spłaci całość w 3 lata. W narzędziu pomagającym obliczyć wysokość rat Bankier SMART można zobaczyć także inne czynniki generujące miesięczne koszty.
Okazuje się, że liczy się również oprocentowanie kredytu. Każdy bank może mieć swoje zasady dotyczące tego czynnika, a na dodatek jest w stanie pobierać jeszcze prowizję od udzielenia pożyczki. Ponadto czasami do rat dolicza się koszty ubezpieczenia kredytu. Polisa okazuje się pomocna, kiedy kredytobiorca z jakichś powodów nie może nagle spłacić zobowiązania. Wtedy to firma ubezpieczająca pokrywa koszty pożyczki lub chociaż jej części w zależności od umowy.
Ważnym aspektem jest również typ rat. Czasami banki oferują stałe raty, co oznacza, że klient ma gwarancję, że będą one jednakowe przez cały okres trwania spłaty. Da się także korzystać z opcji rat malejących. Poza tym wysokość oprocentowania także może się zmieniać z biegiem czasu, więc ten czynnik na bieżąco reguluje wysokość konkretnych rat.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?
Przed przystąpieniem do poszukiwania oferty konkretnego banku warto wstępnie obliczyć swoją zdolność kredytową. W sieci można znaleźć kalkulatory, w których wprowadza się dane dotyczące docelowej sumy kredytu oraz informacje dotyczące własnych finansów. Następnie specjalny system pokazuje, na jaki kredyt i z jakimi ratami może pozwolić sobie dany klient.
Po kontakcie z wybranym bankiem jego pracownicy i tak obliczają samodzielnie zdolność kredytową danej osoby, bo ich parametry pomiarowe mogą nieco odbiegać od tych w kalkulatorach. W wyliczeniach biorą pod uwagę m.in. miesięczne dochody, koszty utrzymania, wiek, rodzaj zatrudnienia czy historię kredytową. Nawet posiadanie karty kredytowej może wpływać negatywnie na zdolność do zaciągnięcia zobowiązania.
Poszukiwanie najlepszej oferty kredytowej warto zacząć w porównywarkach internetowych. Taką oferuje m.in. Bankier SMART, pokazujący na dodatek, które propozycje cieszą się wysoką przyznawalnością. W celu poznania wysokości rat i tego, gdzie najlepiej udać się po kredyt, trzeba wpisać kilka informacji. Jest to kwota kredytu oraz okres, w jakim chce się go spłacić.
Pod kalkulatorem ukazuje się wtedy lista z nazwami banków, w których można wziąć pożyczkę. Po prawej stronie znajdują się szacowane wysokości rat miesięcznych z uwzględnieniem RSSO i całkowitej kwoty do spłaty (łącznie z odsetkami i wszelkimi kosztami bankowymi). Każda oferta widnieje w wersji skróconej, ale po rozwinięciu zakładki z dodatkowymi informacjami można sprawdzić, ile wynosi prowizja, oprocentowanie czy okres kredytowania.
Na wykresie można sprawdzić, jaką część całej kwoty do spłaty stanowi kredyt, jaką prowizja, a jaką odsetki. Użytkownik jest w stanie zobaczyć również harmonogram spłat, na którym znajdują się kwoty kolejnych rat nawet na kilka lat wprzód.
Jakie są największe zalety kredytu gotówkowego?
Klienci banków jako jedną z głównych zalet kredytów gotówkowych wskazują fakt, że nie trzeba podawać powodu, dla którego chce się zaciągnąć zobowiązanie. Niezależnie od tego, czy osoba chce kupić nowe mieszkanie, czy spełnić konsumpcyjną zachciankę, a może polecieć na wakacje – nie stanie to na przeszkodzie w uzyskaniu finansowania.
W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego ubieganie się o ten rodzaj pożyczki nie wymaga aż tylu formalności. W przypadku zakupu mieszkań czy budowy domów trzeba załatwiać m.in. umowę przedwstępną zakupu, pozwolenie na postawienie nieruchomości czy deklarację od dewelopera. Kredyt gotówkowy jest prosty w uzyskaniu, o ile ma się zdolność kredytową.
Ponadto całą kwotę uzyskuje się natychmiast, więc można szybko przejść do realizacji celu związanego z uzyskanym finansowaniem. W ramach takiej pożyczki klient jest w stanie pozyskać nawet kilkaset tysięcy złotych. Ze względu na to, że mnóstwo banków oferuje tego typu kredyty, klient może idealnie dopasować warunki do swoich potrzeb i możliwości. Istnieje też szansa, że jeśli nie uda się otrzymać kredytu w jednym banku, to w innym proces przebiegnie z powodzeniem. Każda placówka może bowiem nieco inaczej oszacować zdolność kredytową klienta.
Raty kredytu gotówkowego – porada dla potencjalnego kredytobiorcy
Przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu zobowiązania kredytowego koniecznie trzeba dobrze przemyśleć to, czy da się radę przez określony czas spłacać ustalone raty. Mimo że wskazuje na to aktualna zdolność kredytowa, to warto wziąć pod uwagę możliwość zmiany sytuacji finansowej czy wahania stóp procentowych, które w dzisiejszych czasach dość często dają się we znaki.