Kredyt gotówkowy na zakup samochodu

Zdje cie

Redakcja

20 grudnia 2019

Czy wiesz, że to właśnie polskie społeczeństwo bogaci się w tak szybkim tempie, że średnia liczba samochodów, jakich przybywa na naszych drogach, jest największa, patrząc na inne kraje Unii Europejskiej? Co więcej, wzrasta również ich wartość. Dzisiaj wartość przeciętnego samochodu, który został zarejestrowany w Polsce to prawie 30 000 złotych.

Nadal największym powodzeniem cieszą się auta, nadal nierzadko w celu jego nabycia niezbędny jest kredyt gotówkowy, natomiast pewne jest, że stać nas na wzrastający komfort podróżowania, bezpieczeństwo i luksus.

Tylko połowa Polaków posiada oszczędności. Z reguły nie są one zbyt duże, bo nie przekraczają 10 000 złotych. To najczęściej nie wystarcza, by nabyć dobry samochód. Właśnie dlatego kredyt gotówkowy cieszy się tak ogromnym powodzeniem. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zrealizować marzenie o pojeździe mechanicznym, a samochód staje się wreszcie podstawowym środkiem komunikacji. Jeśli i Ty chcesz kupić auto, ale nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na ten cel, sprawdź, co oferują instytucje bankowe.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel czy kredyt celowy?

Polacy, którzy chcą nabyć własne auto, do wyboru mają dwa główne rodzaje finansowego wsparcia. Mogą zaciągać kredyt gotówkowy na dowolny cel, a środki przeznaczyć na zakup samochodu, który możemy znaleźć na superauto.pl albo skorzystać z kredytu celowego.

Kredyt na dowolny cel wiąże się z większą swobodą, bo bank nie ingeruje w to, na co kredytobiorca przeznacza otrzymane środki. W przypadku nabycia auta może być jednak nieco wyżej oprocentowany niż ten celowy.

Najtańszy kredyt gotówkowy na samochód, to właśnie ten celowy. Kredytobiorca wskazuje cel, czyli pojazd mechaniczny (może być nowy albo używany), a potem dokumentuje jego nabycie. Samochód staje się od razu własnością kredytobiorcy, ale jednocześnie jest dodatkowym zabezpieczeniem dla banku w razie niewypłacalności klienta. Kredyt celowy wiąże się też z szeregiem dodatkowych bonusów. Bardzo często to tańsze ubezpieczenie auta, zniżki na paliwo, serwisowanie czy akcesoria motoryzacyjne. Ten kredyt udzielany jest na preferencyjnych warunkach.

Chętni nabycia auta mogą jeszcze korzystać z tzw. chwilówek. Szybkie pożyczki nie pokryją jednak całej kwoty potrzebnej na zakup samochodu, ale mogą być świetnym wsparciem, kiedy przyszły kierowca posiada większość niezbędnych środków. Chwilówka może być zaciągana do maksymalnie 10 000 złotych i trzeba ją spłacić w ciągu kilku kolejnych miesięcy. Niezaprzeczalną zaletą jest zaś brak weryfikacji zdolności finansowej pożyczkobiorcy, minimum formalności, zaciąganie pożyczki przez internet i w krótkim czasie - środki mogą znaleźć się na koncie klienta nawet w 15 minut.

Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

Wiadomo, że Polacy, którzy interesują się zaciągnięciem zobowiązania kredytowego, pod uwagę w pierwszej kolejności biorą opłacalność takiego wsparcia. Kredyt gotówkowy jest przecież oprocentowany, a odsetki stają się czystym zarobkiem dla instytucji bankowej. Do tego dochodzą jeszcze rozmaite koszty około kredytowe, w tym prowizja za udzielenie kredytu. Podliczając je, może się okazać, że wsparcie finansowe przerasta nasze możliwości spłaty albo auto finalnie kosztować będzie o wiele za dużo.

Właśnie dlatego przed wyborem konkretnej oferty, warto porównać co najmniej kilka propozycji banków. W tym celu nie trzeba udawać się do niezależnego doradcy kredytowego. Takie porównanie można zrealizować samodzielnie, nawet nie wychodząc z domu. W sieci dostępne są narzędzia, dzięki którym udaje się porównać kluczowe czynniki, jakie wpływają na atrakcyjność i opłacalność kredytu na samochód, ale również wyliczają całkowite koszty. Należy przy tym pamiętać, by takie narzędzia wybierać odpowiednio. Chodzi o to, by dane w nich zawarte były aktualne (oferty banków zmieniają się bardzo dynamicznie) oraz obiektywne - najlepiej korzystać z tych, które publikowane są na niezależnych portalach o tematyce finansowej.

Jak więc wybrać kredyt gotówkowy? Kalkulator kredytowy z całą pewnością pomoże podjąć właściwą decyzję. Dzięki niemu przyszły kredytobiorca wyliczy nie tylko wartość koniecznych do spłaty odsetek, ale także inne koszty. Wskaźnik RRSO, który pokazuje całkowite koszty zobowiązania kredytowego, jest priorytetem, jeśli pod uwagę weźmiemy wybór konkretnej oferty banku.

Kolejnym narzędziem jest ranking kredytów gotówkowych na samochód. W takich zestawieniach warto zerknąć na oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty, okres trwania umowy z bankiem, wszelkie ograniczenia oraz bonusy, jakie swoim klientom oferuje dana instytucja bankowa.

Pamiętajmy, że zarówno kalkulator kredytowy, jak i ranking najlepszych kredytów na samochód, nie mogą stanowić konkretnych i ostatecznych ofert banków. To tylko szacowane propozycje, które wspierają podejmowanie racjonalnej decyzji. Przyszły kredytobiorca poznaje ostateczne warunki spłaty zobowiązania dopiero po złożeniu wniosku o kredyt samochodowy oraz pozytywnej weryfikacji zdolności kredytowej.

Mat. sponsorowany

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.6µg/m3 PM2.5: 18.2µg/m3