Chirurdzy z Cieszyna po raz pierwszy zoperowali trzustkę metodą laparoskopową

Oddział Chirurgii szpital slaski

Redakcja

18 kwietnia 2024

Lekarze ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie w marcu po raz pierwszy w historii placówki przeprowadzili innowacyjną operację resekcji trzustki metodą laparoskopową. To bardzo rzadki zabieg w skali kraju, który wykonywany jest zaledwie w kilku ośrodkach w Polsce. 

Operacje trzustki są jednymi z najbardziej wymagających zabiegów w dziedzinie chirurgii onkologicznej, w których dla najlepszych efektów leczenia, konieczne jest bardzo precyzyjne podejście operatora. To właśnie dzięki nowoczesnej, małoinwazyjnej technice laparoskopowej, zastosowanej po raz pierwszy w historii Szpitala Śląskiego w operacji resekcji trzustki, możliwe jest dokładne usunięcie jej chorej części przy minimalnym uszkodzeniu tkanek. Tego typu zabieg jest mniej obciążający dla organizmu pacjenta, znacząco obniża ryzyko powikłań pooperacyjnych i możliwy jest jednocześnie szybszy powrót do zdrowia chorego.

Małoinwazyjne leczenie nowotworów trzustki

Pierwsza operacja trzustki metodą laparoskopową w cieszyńskiej placówce z sukcesem została przeprowadza przez zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej pod kierownictwem dr n. med. Michała Dyaczyńskiego w marcu u 60-letniego pacjenta z guzem głowy trzustki. Operacja trwała blisko 5 godzin i 30 minut. Już z początkiem kwietnia zespół cieszyńskich chirurgów podjął się drugiego zabiegu laparoskopowego u 74-letniej pacjentki z nowotworem zlokalizowanym w Brodawce Vatera, czyli dwunastnicy. U tej pacjentki przetransportowanej z innego szpitala konieczna była pilna kwalifikacja do operacji ze względu na narastające parametry żółtaczki i zapalenie dróg żółciowych. W tym przypadku operacja trwała już ok. 4 godzin. Trzeci zabieg został przeprowadzony w minionym tygodniu u 46-letniego pacjenta z guzem brodawki Vatera z towarzyszącą żółtaczką. Pomimo wyższej skuteczności, precyzyjności i bezpieczeństwa pacjenta, operacje trzustki metodą laparoskopową są nadal bardzo rzadkie w skali całego kraju. Na południu Polski Szpital Śląski w Cieszynie jest trzecią placówką, po ośrodkach w Krakowie i Katowicach, która realizuje tego typu operacje.

Kamera, nóż harmoniczny i endo-bagi

W odróżnieniu od tradycyjnej operacji trzustki, podczas laparoskopii zamiast rozległego cięcia o długości 30 cm, wykonuje się kilka niewielkich nacięć. Najdłuższa blizna u pacjenta po chirurgii trzustki ma zaledwie 5-7 cm i co istotne, zlokalizowana jest w podbrzuszu, a nie w centralnej części brzucha. Podczas operacji laparoskop (kamera) jest wprowadzany przez jedno z nacięć, pozostałe z kolei służą do wprowadzenia narzędzi chirurgicznych, jak np. noża harmonicznego, które umożliwiają wykonanie precyzyjnej resekcji trzustki. Na monitorze operator obserwuje powiększony obraz z kamery i przeprowadza operację. Na zakończenie zabiegu, poprzez najdłuższe nacięcie w podbrzuszu, usuwa się zresekowane tkanki w endo-bagu. Są to specjalistyczne woreczki, w których zabezpiecza się nowotworowo zmienioną tkankę i wydobywa na zewnątrz. W ten sposób komórki nowotworowe nie mają szans wszczepić się w zdrowe powłoki.

- Jesteśmy dumni z osiągnięć naszego zaangażowanego zespołu Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej. Pierwsza operacja trzustki metodą laparoskopową w historii naszej placówki to dowód na rozwój opieki medycznej i wdrażanie nowoczesnych, zaawansowanych metod leczenia w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Z myślą o pacjentach nie tylko z powiatu cieszyńskiego, ale także z regionu południowego, podejmujemy innowacyjne inicjatywy i staramy się podążać za rozwojem technologicznym sprzętu medycznego. Tym samym jesteśmy jedną z niewielu placówek w skali kraju podejmującą specjalistyczne operacje resekcji trzustki metodą laparoskopową – podkreśla Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.


powiązane artykuły:

364105473 773150881481257 1895833887535757929 n
Lokalne 7 września 2023

Po wielomiesięcznym, specjalistycznym szkoleniu lekarze Śląskiego Szpitala Urologicznego przy Str

Szpital Wojewódzki w Bielsku Białej
Lokalne 21 marca 2024

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał ponad 9,4 mln zł dotacji z budżetu województwa śląsk

Szpital Wojewódzki w Bielsku Białej
Lokalne 28 lutego 2024

22 lutego podczas LXVIII sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej radni podjęli uchwałę w sprawie

Majowka w gorach najlepsze gorskie lokalizacje i apartamenty gdzie spedzic weekend majowy 2024
Lifestyle 13 kwietnia 2024

Długi weekend w Beskidach to świetna miejscówka na to, by się odprężyć, zaznać dużej dawki ru

Kartony na wymiar konfigurator opakowan kartonowych
Lifestyle 16 kwietnia 2024

Rynek e-commerce dynamicznie się rozwija. Z tego powodu innowacyjne rozwiązania pakowania odg

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.6µg/m3 PM2.5: 16.3µg/m3